GSMA ESG-metrikalariga muvofiqlik
Element Mavzu Metrika (turkum) Metrika (nomi) Bo‘lim/kichik bo‘lim / Hisobotdagi sahifa Taqdim etilgan ma’lumotlar GSMA ta’rifiga va tuzilmasiga muvofiq keladimi ESG Metrics for Mobile code Boshqa tuzilmalarga muvofiqlik
Mobil qurilmalar qoldiradigan iz Umumiy ma’lumot Mobil ulanishlar (mijozlar)  Mobil aloqaga ulanishlarning umumiy soni Kompaniya profili, 8-b., TC-TL-000.A, B, C, D Ha
Uyali aloqa ma’lumotlari trafigi Uyali aloqa ma’lumotlari uzatilishi umumiy trafigi (keyingi 12 oyda, eksabayt)  Kompaniya profili, 8-b., TC-TL-000.A, B, C, D Ha
Atrof-muhit sohasida samardorlik bo‘yicha asosiy ko‘rsatkichlar Tashlamalar ilmiy asoslangan maqsadlar
1, 2 va 3-qamrov sohalari tashlamalari
1.1 Parij kelishuvi maqsadlariga muvofiq keluvchi issiqxona gazlari tashlamalari bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlarni o‘rnatganmisiz yoki o‘rnatishni zimmangizga olasizmi? (Ha/yo‘q) Ha 2025-2030-yy. ESG strategiyasi doirasida qisman o‘rnatilmoqda. GSMA-ENV-01 Stakeholder Capitalism Metrics; TCFD Recommendations; CDSB R01, R02, R03, R04 and R06; SASB 110; SBTs initiative
1.2a i. 1 va 2- qamrov sohalari tashlamalari mutlaq qiymatlari (tonna CO2-ekv.) Atrof-muhit muhofazasi (tashlamalarni boshqarish, suv iste’moli, chiqindilar), 49-b. Ha GSMA-ENV-02 GRI 305:1-2, TCFD, GHG Protocol (modified), IPCC
1.2a ii. Oxirgi hisobot davriga nisbatan 1 va 2-qamrov sohalari tashlamalarining mutlaq qiymatlaridagi foizli o‘zgarishlar Atrof-muhit muhofazasi (tashlamalarni boshqarish, suv iste’moli, chiqindilar), 49-b. Ha GSMA-ENV-02 GRI 305:1-2, TCFD, GHG Protocol (modified), IPCC
1.2b i. 3-qamrov sohasi tashlamalarining mutlaq qiymatlari (tonna CO2-ekv.) Yo‘q (2026-yildan boshlab oshkor etish rejalashtirilgan) GSMA-ENV-02
1.2b ii. Oxirgi hisobot davriga nisbatan 3-qamrov sohasi tashlamalarining mutlaq qiymatlaridagi foizli o‘zgarishlar Yo‘q (2026-yildan boshlab oshkor etish rejalashtirilgan) GSMA-ENV-02
Energiya Energiya iste’moli 1.3a. Guruh bo‘yicha umumiy energiya iste’moli (MVt•s) Energiya iste’moli va energiya tejamkorligi, 59-b. Ha GSMA-ENV-03 I 302-1; SASB TC-TL130a.1 (modified)
1.3b. iste’mol qilinayotgan tarmoq energiyasining umumiy hajmi (MVt•ch) Energiya iste’moli va energiya tejamkorligi, 62-b. Qisman GSMA-ENV-03
1.3c i. Tarmoqda energiya iste’moli tuzilmasi: qayta tiklanuvchi energiya manbalarining foizli nisbati Energiya iste’moli va energiya tejamkorligi, 62-b. Ha GSMA-ENV-03
1.3c ii. Tarmoqda energiya iste’moli tuzilmasi: elektr tarmoqlaridan energiyaning foizli nisbati (qazib olinuvchi yoqilg‘i) Energiya iste’moli va energiya tejamkorligi, 59-b. Ha GSMA-ENV-03
1.3c iv. Tarmoqdan tashqari energiya iste’moli: dizel yoqilg‘ining foizli tarkibi Energiya iste’moli va energiya tejamkorligi, 60-b. Ha GSMA-ENV-03
Sirkulyar iqtisodiyot Sirkulyarlik 1.4a. Tarmoq jihozining sirkulyarligi
i. Hisobot davrida hisobdan chiqarilgan, ta’mirlangan, qayta ishlatilgan yoki boshqa kompaniyaga sotilgan tarmoq jihozlari ulushi (%).
ii. Hisobot davrida o‘rnatilgan, qayta ishlatilgan yoki tiklangan tarmoq qurilmalarining shu davrdagi umumiy o‘rnatilgan qurilmalar sonidagi ulushi (%).
Chiqindilar bilan ishlash 58-b. Qisman GSMAENV-04 GRI 306-4
Chiqindilarni qisqartirish Qayta ishlatilgan materiallar 1.5a Yuzaga keladigan chiqindilarning umumiy miqdori, tonna Atrof-muhit muhofazasi (tashlamalarni boshqarish, suv iste’moli, chiqindilar), 52-b. Ha GSMA-ENV-05 GRI 306-3 (modified)
1.5b Tarmoq chiqindilari, tonna Qisman
1.5d Boshqa barcha chiqindilar, tonna Atrof-muhit muhofazasi (tashlamalarni boshqarish, suv iste’moli, chiqindilar), str. 52 Ha
Qayta ishlangan materiallar 1.6a i. Qayta ishlangan tarmoq chiqindilarining foizli nisbati, birliklar kesimida Qisman GSMA-ENV-06 SASB TC-TL-440a.1 (modified)
1.6c i. Boshqa barcha qayta ishlangan chiqindilarning foizli nisbati (1.5d'dan boshlab) Qisman
Raqamli qamrov va xizmatlar (servislar) ommabopligi Tarmoq qamrovi Mobil tarmoq bilan qamrab olingan aholi 2.1 Operator mobil tarmog‘i bilan qamrab olingan aholi foizi. Har bir tarmoq avlodi (3G, 4G, 5G)ni alohida ko‘rsating 2024-yil uchun Kompaniya faoliyati haqida hisobot Qisman GSMA-INC-01 ITU indicator 2.6
Raqamli ko‘nikmalar Raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish dasturi 2.3 Raqamli ko‘nikmalarni o‘qitish bo‘yicha bazaviy, o‘rta yoki ilg‘or dasturni o‘tagan odamlar soni (xodimlardan tashqari) “O‘zbektelekom” AK “Telekommunikatsiyalar va personalni rivojlantirish markazi” filiali yangiliklari Qisman GSMA-INC-03 ITU Digital Skills Toolkit
Raqamli ko‘nikmalar Ma’lumotlarni himoya qilish Mijozlar ma’lumotlari bilan hodisalar 3.1a Har million obunachiga ma’lumotlar sizib chiqishi soni Axborot xavfsizligi, 79-b. Да GSMA-INT-01 SASB TC-TL-230a.1 (modified)
3.1b Shaxsni aniqlash imkonini beruvchi shaxsga doir axborot bilan bog‘liq ma’lumotlar sizib chiqishi foizi (PII) Axborot xavfsizligi, 79-b. Ha (Hisobot davrida sizib chiqishlar kuzatilmadi — 0) GRI 418-1
3.1c Har million obunachiga daxldor mijozlar soni Axborot xavfsizligi, 79-b. Ha (Hisobot davrida daxldor mijozlar soni — 0)
3.1d Har million obunachiga ma’lumotlar himoyasi buzilishi bilan bog‘liq normativ aktlar soni (masalan, marketingga oid shikoyatlar, ma’lumotlar sizib chiqishi) Axborot xavfsizligi, 79-b. Ha (Hisobot davrida 0 shikoyat va 0 ko‘rsatma oldi) GRI 418-1, GRI 419-1, GRI 2-27
Raqamli huquqlar Raqamli huquqlar sohasidagi siyosat 3.2. Raqamli huquqlar, shaffoflik, xususiy hayot daxlsizligi, fikrni ifodalash erkinligini muhofaza qiluvchi siyosat, foydalanishni yopish yoki cheklash bo‘yicha hukumat taqdimnomalari va/yoki ma’lumotlarni taqdim etish bo‘yicha hukumat so‘rovlari mavjudmi? (Ha/yo‘q) Axborot xavfsizligi, 78-b. Ha GSMA-INT-02 2023 Ranking Digital Rights Corporate Accountability Index
Internetda xavfsizlik Internetda xavfsizlik choralari 3.3. Sizda bolalar va boshqa zaif guruhlarning onlayn-xavfsizligini oshirish uchun nazorat vositalari yoki dasturlari mavjudmi? Qanday zaif guruhlarni qamrab olishini ko‘rsating Korporativ sayt, yangiliklar portali Ha, (bolalar va yoshlarni nomaqbul kontentdan muhofaza qilish uchun “xavfsiz Internet” dasturi, shuningdek, onlayn xafsizlikni kuchaytirish uchun ta’limiy tadbirlar) GSMA-INT-03
Yetkazib berishlar zanjiri Yetkazib berishlarning barqaror zanjiri Xaridlar sohasida barqaror siyosat 4.1a Sizda barqaror xaridlar siyosati mavjudmi? (Ha/yo‘q) Qisman (hujjat ishlab chiqish bosqichida, 2025-yil oxirigacha tasdiqlanadi) GSMA-SUP-01 ISO 20400:2017
4.1b agar 4.1a’ga javob ijobiy bo‘lsa, u quyidagi elementlardan qanchasini qamrab oladi? Qaysi elementlarni qamrab olishini ko‘rsating.
a. Tashkiliy boshqarish
b. Inson huquqlari
c. Mehnat amaliyoti
d. Atrof-muhit
e. Vijdoniy operatsion amaliyot
f. Iste’molchilar bilan o‘zaro munosabatlar masalalari
g. Mahalliy hamjamiyatlarni rivojlantirish va jalb qilish
Qisman (Inson huquqlari, mehnat amaliyoti, atrof-muhit, iste’molchilar bilan o‘zaro munosabat masalalari, mahalliy hamjamiyatlarni rivojlantirish va jalb qilish)
Yetkazib beruvchilar bahosi 4.2a Hisobot davridan oldingi ikki davr davomida Kompaniya belgilagan va hujjatlashtirgan baholash taomilidan foydalangan holda, barqaror xaridlar siyosatiga muvofiqlikka tekshiruvdan o‘tgan yetkazib beruvchilarning foizli nisbati Yo‘q (yetkazib beruvchilar baholanishini 2026-yilda yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan) GSMA-SUP-02 GRI 308-1;
GRI 414-1 Qisman
4.2b Hisobot davridan oldingi ikki davr davomida obyektlarga tashrif orqali barqaror xaridlar siyosatiga muvofiqlik bahosidan o‘tgan yetkazib beruvchilarning foizli nisbati Yo‘q (yetkazib beruvchilar baholanishi 2026-yilda yo‘lga qo‘yiladi)

Compliance with GSMA ESG metrics
Element Topic Metric (family) Metric (name) Section/Subsection and page in the Report Do the data presented correspond to the GSMA definition and structure? ESG Metrics for Mobile code Compliance with other structures
Mobile device footprint General information Mobile connections (clients)  Total number of mobile connections Company Profile, p. 8, TC-TL-000.A, B, C, D Yes
Mobile data traffic Total cellular data traffic (last 12 months, exabytes) Company Profile, p. 8, TC-TL-000.A, B, C, D Yes
Key environmental performance indicators Emissions scientifically based targets
Emissions from scope 1, 2, and 3
1.1 Have you set or committed to setting greenhouse gas emission targets that are consistent with the Paris Agreement? (Yes/No) Yes Partially
Established as part of the ESG Strategy 2025-2030.
GSMA-ENV-01 Stakeholder Capitalism Metrics; TCFD Recommendations; CDSB R01, R02, R03, R04 and R06; SASB 110; SBTs initiative
1.2a i. Absolute emissions for Scope 1 and 2 (tonnes CO₂-eq.) Environmental protection (emissions management, water consumption, waste), p. 49 Yes GSMA-ENV-02 GRI 305:1-2, TCFD, GHG Protocol (modified), IPCC
1.2a ii. Percentage change in absolute emissions for Scope 1 and Scope 2 compared to the last reporting period Environmental protection (emissions management, water consumption, waste), p. 49 Yes GSMA-ENV-02 GRI 305:1-2, TCFD, GHG Protocol (modified), IPCC
1.2b i. Absolute emissions for Scope 3 (tonnes of CO₂-eq.) No (disclosure planned starting in 2026) GSMA-ENV-02
1.2b ii. Percentage change in absolute emissions from Scope 3 since the last reporting period No (disclosure planned starting in 2026) GSMA-ENV-02
Energy Energy consumption 1.3a. Total energy consumption by group (MWh) Energy consumption and energy saving, p. 59 Yes GSMA-ENV-03 I 302-1; SASB TC-TL130a.1 (modified)
1.3b. Total grid energy consumption (MWh) Energy consumption and energy conservation, p. 62 Partially GSMA-ENV-03
1.3c i. Energy consumption structure in the network: percentage of renewable energy sources Energy consumption and energy conservation, p. 62 Yes GSMA-ENV-03
1.3c ii. Energy consumption structure in the network: percentage of energy from electricity grids (fossil fuel-based) Energy consumption and energy saving, p. 59 Yes GSMA-ENV-03
1.3c iv. Off-grid energy consumption structure: percentage of diesel fuel Energy consumption and energy saving, p. 60 Yes GSMA-ENV-03
Circular economy Circularity 1.4a. Circularity of network equipment
i. Percentage of network equipment written off during the reporting period that was repaired, reused, or sold to another company.
ii. Percentage of installed network equipment during the reporting period that was reused or refurbished, relative to the total weight of installed equipment during the same period (%).
Waste management p. 58 Partially GSMAENV-04 GRI 306-4
Waste reduction Materials used repeatedly 1.5a Total amount of waste generated, tons Environmental protection (emission management, water consumption, waste), p. 52 Yes GSMA-ENV-05 GRI 306-3 (modified)
1.5b Network waste, tons Partially
1.5d All other waste, tons Environmental protection (emission management, water consumption, waste), p. 52 Yes
Recycled materials 1.6a i. Percentage of recycled network waste broken down by unit Partially GSMA-ENV-06 SASB TC-TL-440a.1 (modified)
1.6c i. Percentage of all other recycled waste (from 1.5d) Partially
Digital coverage and accessibility of services Network coverage Network Population covered by mobile network 2.1 Percentage of population covered by the operator's mobile network. Please specify each network generation (3G, 4G, 5G) separately Company Activity for 2024 Report Partially GSMA-INC-01 ITU indicator 2.6
Digital skills Digital skills development programs programs 2.3 Number of people (excluding employees) who have completed basic, intermediate, or advanced digital skills training programs News from the Telecommunications and Personnel Development Center Branch of Uzbektelecom JSC Partially GSMA-INC-03 ITU Digital Skills Toolkit
Digital skills Data protection Incidents involving customer data 3.1a Number of data breaches per million subscribers Information security, p. 79 Yes GSMA-INT-01 SASB TC-TL-230a.1 (modified)
3.1b Percentage of data breaches involving personally identifiable information (PII) Information security, p. 79 Yes (No leaks were recorded during the reporting period — 0) GRI 418-1
3.1c Number of customers affected per million subscribers Information security, p. 79 Yes (During the reporting period, the number of affected customers was 0)
3.1d Number of regulatory actions related to data breaches (e.g., marketing-related complaints, data leaks) per million subscribers Information security, p. 79 Yes (During the reporting period, the Company received 0 complaints and 0 orders) GRI 418-1, GRI 419-1, GRI 2-27
Digital rights Digital Rights Policy 3.2. is there a policy that specifically covers the protection of digital rights and transparency, privacy, freedom of expression, government orders to close or restrict access, and/or government requests for data? (Yes/No) Information security, p. 78 Yes GSMA-INT-02 2023 Ranking Digital Rights Corporate Accountability Index
Internet security Internet security measures 3.3. Do you have any controls or programs in place to enhance the online safety of children and other vulnerable groups? Please specify which vulnerable groups are covered. Corporate website, news portal Yes, a "safe internet" program to protect children and young people from unwanted content, as well as educational activities to improve their online safety) GSMA-INT-03
Supply chain Sustainable supply chain Sustainable policy in the field of procurement 4.1a Do you have a sustainable procurement policy? (Yes/No) Partially (document is under development, will be approved by the end of 2025) GSMA-SUP-01 ISO 20400:2017
4.1b if the answer to 4.1a is yes, how many of the following elements does it cover? Please specify which elements it covers.
a. Organizational governance
b. Human rights
c. Labor practices
d. Environment
e. Fair operating practices
f. Customer relations
g. Community development and involvement
Partially (Human rights, labor practices, environment, consumer relations, community development and involvement)
Supplier assessment 4.2a Percentage of suppliers that have been assessed for compliance with the sustainable procurement policy using a specific and documented assessment procedure during the two years prior to the reporting period No (Supplier assessment is planned to be launched in 2026) GSMA-SUP-02 GRI 308-1;
GRI 414-1 Partially
4.2b Percentage of suppliers assessed in accordance with the sustainable procurement policy through site visits during the two years prior to the reporting period No (Supplier assessment will be launched in 2026)