Hisobotning salmoqli mavzulari va chegaralarini belgilash
“O‘zbektelekom” AK o‘zaro hurmat, hamkorlik va shaffoflik tamoyillariga asoslangan holda, barcha manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro munosabatlar va konstruktiv hamkorlikni mustahkamlashga intiladi. Kompaniya barcha steykxolderlar bilan, ularning kutilmalari va ehtiyojlarini o‘z vaqtida aniqlash uchun, barcha tomonlar manfaatlarining muvozanatlangan hisobini ta’minlab, ochiq muloqotni muntazam qo‘llab-quvvatlab keladi.
GRI 3 standartlari realizatsiyasi doirasida salmoqlilikni baholash jarayoni quyidagi bosqichlarni o‘z ichiga oldi:
Biznes, jamiyat va atrof-muhitga salmoqli ta’sir ko‘rsatish salohiyatiga ega barqaror rivojlanishning salmoqli mavzularini identifikatsiyalash;
Manfaatdor tomonlar, jumladan aksiyadorlar, mijozlar, hamkorlar, xodimlar, davlat organlari va mahalliy hamjamiyatlar vakillarini belgilash;
Har bir mavzuning Kompaniya faoliyatiga ta’sirini strategik ahamiyat, operatsion xatarlar, ehtimoliy moliyaviy oqibatlar, raqobat afzalliklari va obro‘ omillari nuqtayi nazaridan baholash;
Biznes uchun salmog‘i va tashqi manfaatdor tomonlardan qayta aloqa tahlili asosida mavzularni ustuvorlash.
Ushbu hisobotni tayyorlash doirasida so‘rov o‘tkazildi, unda turli manfaatdor tomonlarni taqdim etuvchi 40 nafar respondent qatnashdi. Qatnashchilarga barqaror rivojlanishning 18 ta mavzusining ahamiyatini Kompaniya tomonidan ochib berilganlik nuqtayi nazaridan:
past salmoqlilik
o‘rtacha salmoqlilik
yuqori salmoqlilik
Biznesning uzluksizligini ta’minlash: telekommunikatsiyalar sohasida uzluksiz va sifatli xizmatlar taqdim etilishi.
Iqtisodiy natijaviylik.
Tejamkor ishlab chiqarish va iste’mol tamoyillarini joriy qilish, birgalikda foydalanish iqtisodiyoti.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash orqali raqamli iqtisodiyot rivojiga xizmat qilish.
05
Chiqindilar bilan ishlash.
06
Iqlim o‘zgarishi (issiqxona gazlari tashlamasi).
07
Suv resurslari va bioxilma-xillik.
08
Energiya iste’molini qisqartirish va energiya samaradorligini oshirish.
09
Ijtimoiy ta’sir: O‘zbekiston Respublikasida jamiyat oldida turgan joriy vazifalarga javob beruvchi xizmatlar va servislarni yaratish.
10
Xodimlar farovonligi va mehnatni muhofaza qilish.
11
Mobil aloqaning salomatlikka ta’siri.
12
Xodimlarning kasbiy tayyorgarligi va ma’lumoti.
13
Faoliyat hududlarida ijtimoiy dasturlar va mahalliy hamjamiyatlarni rivojlantirish.
14
Yetkazib beruvchilar bilan hamkorlik — yetkazib berishning mas’uliyatli silsilasini shakllantirish.
15
Maxfiylik va xavfsizlik: mijozlar va hamkorlarning shaxsga doir ma’lumotlari butligini ta’minlash.
16
Mas’uliyatli va xavfsiz Internet-kontent shakllanishi.
17
Kompaniyaning korporativ boshqaruvi shaffofligi va korrupsiyaga qarshi kurashish.
18
Ijtimoiy muammolarni hal qilish uchun Kompaniya tomonidan innovatsiyalar joriy etilishi.
So‘rov yakunlariga ko‘ra, respondentlar 5 ta ustuvor mavzularni belgiladilar, ularga mazkur hisobotda alohida e’tibor berilgan:
Telekommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash orqali raqamli iqtisodiyot rivojiga xizmat qilish
Xodimlar farovonligi va mehnatni muhofaza qilish
Energiya iste’molining qisqarishi va energiya samaradorligining oshishi
Ijtimoiy ta’sir: O‘zbekiston Respublikasida dolzarb ijtimoiy vazifalarga javob beruvchi xizmatlar va servislarni yaratish
Biznes uzluksizligini ta’minlash: telekommunikatsiyalar sohasida xizmatlarning uzluksiz va sifatli taqdim etilishi
Salmoqlilik matritsasi
Mazkur barqaror rivojlanish hisobotida axborotni oshkor qilish “O‘zbektelekom” AK miqyosida va unga idoraviy bo‘ysunuvdagi bo‘linmalar miqyosida, shu’ba korxonalar hisobga olinmagan holda amalga oshiriladi. GRI1 ga muvofiq, tashkilot qamrovi axborotning ishonchliligi va to‘liqligini ta’minlashi lozim. Hisobot tayyorlanishi vaqtida shu’ba korxonalar miqyosidagi jamlanma axborot ishonchlilik va qiyoslashga qobillik mezonlariga muvofiq to‘liq hajmda shakllanmagan bo‘lgan.
Kompaniya butun guruh bo‘yicha qamrov to‘liqligining ahamiyatini tan oladi va barcha shu’ba tashkilotlarda ESG-axborotni to‘plash jarayonlarini uyg‘unlashtirish bo‘yicha choralar ko‘radi. Kelgusi hisobot davrlarida bosqichma-bosqich ularning ma’lumotlarini GRI, SASB talablari va “due diligence” tamoyillariga muvofiq nomoliyaviy hisobot tarkibiga kiritish rejalashtirilmoqda.

Определение существенных тем и границы Отчета
АО «Узбектелеком» стремится к укреплению взаимодействия и конструктивному сотрудничеству со всеми заинтересованными сторонами, основываясь на принципах взаимного уважения, партнерства и прозрачности. Компания регулярно поддерживает открытый диалог со всеми стейкхолдерами, чтобы своевременно выявлять их ожидания и потребности, обеспечивая сбалансированный учет интересов всех сторон.
В рамках реализации стандартов GRI 3 процесс оценки существенности включал следующие этапы:
Идентификация значимых тем устойчивого развития, которые потенциально могут оказывать существенное влияние на бизнес, общество и окружающую среду;
Определение заинтересованных сторон, включая акционеров, клиентов, партнеров, сотрудников, государственные органы и представителей местных сообществ;
Оценка влияния каждой темы на деятельность Компании, с точки зрения стратегического значения, операционных рисков, возможных финансовых последствий, конкурентных преимуществ и репутационных факторов;
Приоритизация тем на основе анализа значимости для бизнеса и обратной связи от внешних заинтересованных сторон.
В рамках подготовки настоящего отчета был проведен опрос, в котором приняли участие 40 респондентов, представляющих различные заинтересованные стороны. Участникам было предложено оценить значимость 18 тем устойчивого развития с точки зрения их раскрытия компанией, по шкале:
Низкая важность
Средняя важность
Высокая важность
Обеспечение непрерывности бизнеса: бесперебойное и качественное предоставление услуг в сфере телекоммуникаций.
Экономическая результативность.
Внедрение принципов бережливого производства и потребления, экономика совместного пользования.
Содействие развитию цифровой экономики через улучшение телекоммуникационной инфраструктуры.
05
Обращение с отходами.
06
Изменение климата (выбросы парниковых газов).
07
Водные ресурсы и биоразнообразие.
08
Сокращение энергопотребления и повышение энергоэффективности.
09
Социальное влияние: создание услуг и сервисов, отвечающих текущим задачам, стоящим перед обществом в Республике Узбекистан.
10
Благополучие сотрудников и охрана труда.
11
Воздействие мобильной связи на здоровье.
12
Профессиональная подготовка и образование сотрудников.
13
Развитие социальных программ и местных сообществ в регионах присутствия.
14
Взаимодействие с поставщиками — формирование ответственной цепочки поставок.
15
Конфиденциальность и безопасность: обеспечение сохранности персональных данных клиентов и партнеров.
16
Формирование ответственного и безопасного интернет-контента.
17
Прозрачность корпоративного управления Компании и противодействие коррупции.
18
Внедрение инноваций Компанией для решения социальных проблем.
По итогам опроса респонденты выделили 5 наиболее приоритетных тем, которым в настоящем отчете уделено особое внимание:
Содействие развитию цифровой экономики через улучшение телекоммуникационной инфраструктуры
Благополучие сотрудников и охрана труда
Сокращение энергопотребления и повышение энергоэффективности
Социальное влияние: создание услуг и сервисов, отвечающих актуальным общественным задачам в Республике Узбекистан сторон.
Обеспечение непрерывности бизнеса: бесперебойное и качественное предоставление услуг в сфере телекоммуникаций
Матрица существенности
В настоящем отчете по устойчивому развитию раскрытие информации осуществляется на уровне АК «Узбектелеком» и подведомственных подразделениях без учета дочерних предприятий. Согласно GRI 1 охват организации должен обеспечивать достоверность и полноту информации. На момент подготовки отчета, консолидированная информация на уровне дочерних организаций не была сформирована в полном объеме, соответствующим критериям надежности и сопоставимости.
Компания признает важность полноты охвата по всей группе и предпринимает шаги по гармонизации процессов сбора ESG-информации во всех дочерних организациях. В будущих отчетных периодах планируется постепенное включение их данных в состав нефинансовой отчетности, в соответствии с требованиями GRI, SASB и принципом due diligence.