Xodimlarni ijtimoiy qo’llab-quvvatlash va hayot sifatini yaxshilash bo’yicha loyihalar
“O‘zbektelekom” AK yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga, mehnat sharoitini yaxshilashga va personalni rivojlantirishga qaratilgan ijtimoiy siyosatni amalga oshiradi. Kompaniya kasbiy ta’lim, dam olishni tashkil etish, sport va madaniyat tadbirlari bo‘yicha dasturlarni tatbiq etadi, shuningdek, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlaydi. Ekologik loyihalarga, yoshlarni ijtimoiy tashabbuslarga jalb qilish va teng imkoniyatlarga asoslangan korporativ madaniyatni mustahkamlashga, karyera o‘sishi va mehnat barqarorligiga alohida e’tibor beriladi.
Ijtimoiy siyosatni amalga oshirishning asosiy vositalari Kasaba uyushmasi va 2023-2025-yillar uchun Kompaniya va xodimlar o‘rtasida tuzilgan Yagona jamoa shartnoma sanaladi. Kasaba uyushmasining faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi va Ish beruvchilar konfederatsiyasi o‘rtasida ijtimoiy-iqtisodiy masalalar yuzasidan tuzilgan Bosh jamoaviy kelishuv, shuningdek, Axborot texnologiyalarini va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda AKT va ommaviy kommunikatsiyalar xodimlari kasaba uyushmasining respublika kengashi o‘rtasidagi tarmoq kelishuvi sanaladi. Bu hujjatlar “O‘zbektelekom” AKning Yagona jamoa shartnomasi bilan to‘ldiriladi.
Yagona jamoa shartnomasiga muvofiq, xodimlarga qator ustamalar va qo‘shimcha haq to‘lanadi, ularning asosiylari quyidagilardir:
• dam olish va bayram kunlarida ishlaganlik uchun ustama;
• tungi vaqtda ishlaganlik uchun ustama;
• me’yordan ortiq ishlaganlik uchun ustama;
• noqulay sharoitlarda ishlovchi xodimlar uchun ish haqining oshirilgan koeffitsiyentlari;
• kasbiy bayramlar munosabati bilan mukofotlar;
• yilning sovuq davrida isitishga xarajatlarning qisman kompensatsiyasi;
• ko‘chib o‘tishga xarajatlar kompensatsiyasi.
“O‘zbektelekom” AK xodimlariga aloqa sohasidagi mehnat staji uchun qo‘shimcha to‘lov to‘g‘risidagi nizomga muvofiq, mehnat shartnomasi asosida ishga qabul qilingan va aloqa sohasida uzluksiz ish stajiga ega barcha xodimlarga (jumladan, Kompaniya doirasida boshqa lavozimlardan o‘tkazilganda ham) staj davomiyligiga qarab, amalda ishlangan kunlar uchun har yillik ustama to‘lanadi: 1 yildan 3 yilgacha — lavozim maoshining 5 %; 3 yildan 5 yilgacha — 10 %; 5 yildan 7 yilgacha — 15 %; 7 yildan 15 yilgacha — 20 %; 15 yildan 25 yilgacha — 25 %; 25 yildan yuqori stajda — 30 %.
GRI 202-1
“O‘zbektelekom” AK o‘z xodimlarini munosib ish haqi darajasi bilan ta’minlaydi. 2022-yildan 2024-yilga qadar o‘rtacha ish haqining barqaror o‘sishi kuzatilmoqda:
• 2022-yilda — 5 268 667 so‘m,
• 2023-yilda — 8 495 550 so‘m,
• 2024-yilda — 9 178 883 so‘m.
Minimal ish haqi ham ko‘tarildi: 2022-yilda 1 527 200 so‘mdan 2024-yilda 2 440 515 so‘mgacha, bu mamlakatda belgilangan, 2024-yil 1-oktabrdan boshlab 1 155 000 so‘mni tashkil qiluvchi eng kam ish haqi miqdori (EKIHM)dan ikki barobardan ko‘proqdir (koeffitsient 2,1 ni tashkil qildi).
Kompaniya mehnatga haq to‘lashning bozor shartlariga va ichki siyosatga muvofiq keluvchi raqobatbardosh darajasini qo‘llab-quvvatlashga intiladi.
Ustamalar va qo‘shimcha to‘lovlardan tashqari, Kompaniya xodimlarga qator ijtimoiy imtiyozlar taqdim etadi. Xodimlar va ularning oilalari uchun bolalar yozgi oromgohi tashkil etiladi, markaziy apparat va filiallarda esa imtiyozli ovqatlanish yo‘lga qo‘yilgan 12 ta oshxona ishlab turibdi. Shuningdek, xodimlar sanatoriy-profilaktoriyga yo‘llanma olishlari mumkin. Ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash doirasida turli hayotiy holatlar — nikoh, yaqin qarindosh vafoti, salomatlikka ko‘ra pensiyaga vaqtidan oldin chiqish, shuningdek, tabiiy ofat yoki yong‘indan jabrlanganlarga yordam ko‘rsatishga oid to‘lovlar ko‘zda tutilgan.
Hisobot davrida Kompaniya xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga xarajatlar 141 490,7 mln so‘mni tashkil qildi, asosiy yo‘nalishlar quyidagilardan iborat bo‘ldi:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 6-sentabrdagi 743-son qarorining 1-ilovasiga muvofiq, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy viloyati, Buxoro viloyati, Namangan viloyati va Qashqadaryo viloyatidagi filiallarda ishlovchi xodimlarga 6 kungacha qo‘shimcha mehnat ta’tili beriladi.
Kompaniyaning ijtimoiy siyosatida xodimlarga turar joy taqdim etiladigan dastur muhim o‘rin tutadi. 2020-yildan buyon, Kompaniya Kasaba uyushmasi tashabbusi bilan, eski Avtomatik telefon stansiyalar (ATS) o‘rnida turar joy bilan ta’minlashga muhtoj xodimlar, yosh va ko‘p bolali oilalar va shu kabilar uchun ko‘p qavatli turar joy uylari qurilmoqda.
Berilgan vakolatlar asosida Kompaniya Kasaba uyushmasi turar joyga muhtoj xodimlar arizalarini qabul qiladi va ijtimoiy ehtiyoj mezonlariga ko‘ra saralaydi va eng muhtojlarga ustuvorlik beradi. Turar joy imtiyozli shartlarda, qiymatining 30 % miqdorida birlamchi badal bilan taqdim etiladi, qolgan summa har oy, qo‘shimcha foizlarsiz, 3 yil davomida to‘lanadi. 2024-yilda Kompaniya turar joyga muhtoj xodimlar uchun yana 44 ta xonadon ajratdi. Bu keng ko‘lamli ijtimoiy loyiha hozirda ham amalga oshirilmoqda.
Yoshlar siyosati
“O‘zbektelekom” AK personal tuzilmasida yosh mutaxassislar sonini oshirishga intiladi. Hisobot davrida 30 yoshgacha xodimlar soni 4 132 nafarni tashkil qiladi, ulardan 86 nafari — rahbariyat, 4 046 nafari — boshqa quyi bo‘g‘in lavozimlarida ishlaydi.
Kompaniya yosh mutaxassislar salohiyatni rivojlantirishga sa’y-harakatlarni yo‘naltiradi hamda seminarlar, treninglar va davra suhbatlari o‘tkazadi. Kasaba uyushmasi bilan hamkorlikda muntazam ravishda korporativ madaniyat va sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlovchi sport tadbirlarini tashkil etadi. Yoshlar siyosati nafaqat bosh ofisni, balki Kompaniyaning butun filiallarini qamrab oladi va karyera yuksalishi uchun teng sharoitlarni yaratadi. Ushbu ish doirasida hisobot yilida quyidagi tadbirlar amalga oshirildi:
• “O‘zbektelekom” AK yosh xodimlarining huquqiy savodxonligini va shaxsiy salohiyatini oshirishga qaratilgan dolzarb siyosiy-huquqiy va ma’naviy-ma’rifiy seminarlarni tashkil etish;
• “Yoshlar haftaligi”ni o‘tkazish;
• Yoshlarni amaldagi normativ-huquqiy aktlar bilan tanishtirish, jumladan:
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning parlamentga murojaati;
• “Yoshlar siyosati to‘g‘risida”gi Qonun;
Kompaniya rahbariyati va yosh xodimlar bilan bevosita muloqot, shuningdek, yoshlar tashabbuslari va manfaatlarini aniqlash maqsadida “Rahbar va yoshlar” uchrashuvlarini tashkil etish;
Yosh xodimlarning ma’naviy boyligini ta’minlash maqsadida teatr, kino va muzeylarga tashriflar uyushtirish va boshqalar.
Universitetlar bilan hamkorlik
Yoshlar siyosati doirasida Kompaniya universitetlar va boshqa ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantiradi:
• 2-fevralda “O‘zbektelekom” AK va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi bilan hamkorlik kelishuvi imzolandi;
• 10-mayda Toshkentda Vebster Universiteti ta’lim dasturlarini amalga oshirish markazi bilan akademik imkoniyatlarni kengaytirish va Kompaniya xodimlari kasbiy rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan Hamkorlik memorandumi imzolandi;
• 10-sentabrda “O‘zbektelekom” AK va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti bilan 17-son hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzoladi, u tomonlarning telekommunikatsiya va raqamli texnologiyalar sohasida mutaxassislar tayyorlash sohasidagi istaklarini mustahkamladi.
Bunday o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlaridan biri talabalarga Kompaniyada stajirovkalar o‘tish imkoniyatini taqdim etish bo‘lib, bu ularga amaliy tajriba orttirish, korporativ muhitga moslashish va zaruriy kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish imkonini beradi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning hududiy filiallarining 1 647 nafar talabasi uchun ishlab chiqarish va diplomoldi stajirovkalari tashkil etildi. Shu bilan birga, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universitetining 16 nafar talabasi va Toshkentdagi Turin politexnika universitetining 27 talabasi uchun malaka va diplomoldi amaliyoti o‘tkazildi.
Kompaniya yosh mutaxassislarning takomillashuvi uchun qulay sharoit yaratishga intiladi, ularning uzluksiz ta’lim va kasbiy rivojlanishga intilishlarini rag‘batlantiradi. Ushbu tashabbus doirasida oliy o‘quv yurtlarida ta’limni muvaffaqiyatli yakunlagan xodimlar uchun mukofotlar ko‘zda tutilgan. Shuningdek, Yagona jamoa shartnomasiga muvofiq, 2024-yilda xodimlarga 20,24 mlrd so‘mlik ta’lim ta’tili berildi va 190,48 mln so‘m stipendiya to‘landi.
Yoshlar siyosatiga kompleks yondashuv Kompaniyaga qobiliyatli mutaxassislarni jalb etishgina emas, balki mamlakatda ta’limni va kasbiy tayyorlovni rivojlantirishga hissa qo‘shish imkonini ham berdi.

Проекты по социальной поддержке и повышению качества жизни сотрудников
АК «Узбектелеком» реализует социальную политику, направленную на поддержку молодежи, улучшение условий труда и развитие сотрудников. Компания внедряет программы по профессиональному обучению, организации досуга, спортивным и культурным мероприятиям, а также оказывает социальную поддержку. Отдельное внимание уделяется экологическим проектам, вовлечению молодежи в общественные инициативы и укреплению корпоративной культуры, основанной на равных возможностях, карьерном развитии и трудовой стабильности.
Ключевыми инструментами реализации социальной политики выступают Профсоюз и Единый коллективный договор, заключённый на 2023–2025 годы между Компанией и работниками. Деятельность Профсоюза строится на нормативной базе, включающей Конституцию Республики Узбекистан, Генеральное коллективное соглашение между Кабинетом Министров, Федерацией профсоюзов и Конфедерацией работодателей по социально-экономическим вопросам, а также Отраслевое соглашение между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Республиканским советом профсоюза работников ИКТ и массовых коммуникаций. Эти документы дополняются Единым коллективным договором АК «Узбектелеком».
В соответствии с Коллективным договором сотрудникам предоставляется ряд надбавок и доплат, основными из которых являются:
• надбавки за работу в выходные и праздничные дни;
• надбавки за работу в ночное время;
• надбавки за сверхурочную работу;
• повышенные коэффициенты заработной платы для сотрудников, работающих в неблагоприятных условиях;
• премии по случаю профессиональных праздников;
• частичная компенсация расходов на отопление в холодный период года;
• компенсация расходов на переезд.
Согласно Положению о дополнительной выплате за стаж работы в сфере связи сотрудникам АК «Узбектелеком», всем сотрудникам, принятым на работу по трудовому договору и имеющим непрерывный стаж работы в сфере связи (включая случаи перевода с других должностей в рамках Компании), выплачивается ежегодная надбавка за фактически отработанные дни в зависимости от продолжительности стажа: от 1 года до 3 лет — 5% от должностного оклада; свыше 3 до 5 лет — 10%; свыше 5 до 7 лет — 15%; свыше 7 до 15 лет — 20%; свыше 15 до 25 лет — 25%; при стаже свыше 25 лет — 30%.
GRI 202-1
АК «Узбектелеком» обеспечивает достойный уровень оплаты труда своим сотрудникам. В период с 2022 по 2024 годы наблюдается устойчивый рост средней заработной платы:
• в 2022 году — 5 268 667 сум,
• в 2023 году — 8 495 550 сум,
• в 2024 году — 9 178 883 сум.
Минимальная заработная плата также увеличивалась: с 1 527 200 сум в 2022 году до 2 440 515 сум в 2024 году, что более чем в два раза (коэффициент составил 2,1) превышает установленный в стране минимальный размер оплаты труда (МРОТ), составляющий 1 155 000 сумов с 1 октября 2024 года.
Компания стремится поддерживать конкурентоспособный уровень оплаты труда, соответствующий рыночным условиям и внутренним политиками.
В дополнение к доплатам и надбавкам, Компания предоставляет сотрудникам ряд социальных льгот. Для работников и их семей организуются детские летние лагеря, а в центральном аппарате и филиалах функционируют 12 столовых с льготным питанием. Также сотрудники могут получить путёвки в санаторий-профилакторий. В рамках социальной поддержки предусмотрены выплаты в связи с различными жизненными обстоятельствами — бракосочетанием, утратой близкого родственника, досрочным выходом на пенсию по состоянию здоровья, а также оказанием помощи пострадавшим от стихийных бедствий или пожара.
В отчетном периоде расходы на социальную поддержку сотрудников Компании составили 141 490,7 млн сум, основные направления представлены ниже:
Сотрудникам, работающим в филиалах в Республике Каракалпакстан, Навоийской области, Бухарской области, Наманганской области и Кашкадарьинской области, предоставляется до 6 дополнительных дней трудового отпуска согласно приложению 1 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года №743.
Немаловажным моментом в социальной политике Компании является программа, по которой предоставляется жилье сотрудникам. С 2020 года, по инициативе Профсоюза Компании, на базе старых Автоматических Телефонных Станций (АТС), ведется строительство многоэтажных жилых домов для сотрудников, которые нуждаются в обеспечении жильем, молодым и многодетным семьям и тд.
На основе предоставленных полномочий Профсоюз Компании принимает заявки сотрудников, нуждающихся в жилье, и осуществляет их отбор в соответствии с критериями социальной нужды, отдавая приоритет наиболее нуждающимся. Жилье предоставляется на льготных условиях с первоначальным взносом 30% от стоимости, а оставшаяся сумма оплачивается ежемесячно без дополнительных процентов в течение 3 лет. В 2024 году Компания выделила еще 44 квартиры для сотрудников, которые нуждаются в жилье. Этот масштабный социальный проект продолжает реализовываться и в настоящее время.
Молодежная политика
АК «Узбектелеком» стремится увеличивать число молодых специалистов в структуре персонала. На отчетный период число работников до 30 лет составляет 4 132 человек, из которых 86 — руководители, 4 046 — остальные линейные должности.
Компания направляет усилия на развитие потенциала молодых специалистов, проводя семинары, тренинги и круглые столы. В партнерстве с Профсоюзом регулярно организуются спортивные мероприятия, поддерживающие корпоративную культуру и здоровый образ жизни. Молодежная политика охватывает не только головной офис, но и все филиалы Компании, создавая равные условия для карьерного роста. В рамках этой работы в отчетном году были реализованы следующие мероприятия:
• Организация семинаров по актуальным политико-правовым и духовно-просветительским темам, направленных на повышение правовой грамотности и личностного потенциала молодых сотрудников АК «Узбектелеком»;
• Проведение «Недели молодежи»;
• Ознакомление молодежи с действующими нормативно-правовыми актами, включая:
• Обращение Президента Ш. Мирзиёева к парламенту;
• Закон о молодежной политике;
Организация встреч «Руководитель и молодёжь» с целью прямого диалога между руководством Компании и молодыми сотрудниками, а также выявления интересов и инициатив молодежи;
Организация посещений театров, кино и музеев с целью духовного обогащения молодых сотрудников и другие.
Партнёрство с университетами
В рамках молодежной политики Компания развивает партнерство с университетами и другими образовательными учреждениями:
• 2 февраля было подписано соглашение о сотрудничестве между АК «Узбектелеком» и Отраслевым центром переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
• 10 мая в Ташкенте был заключён меморандум о сотрудничестве с Центром реализации образовательных программ Университета Вебстер, направленный на расширение академических возможностей и поддержку профессионального роста сотрудников Компании.
• 10 сентября АК «Узбектелеком» и Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми подписали соглашение о сотрудничестве №17, закрепляющее намерения сторон развивать партнёрство в области подготовки специалистов в сфере телекоммуникаций и цифровых технологий.
Одним из ключевых направлений такого взаимодействия является предоставление студентам возможности прохождения стажировок в Компании, что позволяет им получить практический опыт, адаптироваться к корпоративной среде и развить необходимые профессиональные навыки.
Для 1 647 студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и его региональных филиалов были организованы производственные и преддипломные стажировки. Вместе с тем организована квалификационная и преддипломная практика для 16 студентов Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова и 27 студентов Туринского политехнического университета в Ташкенте.
Компания стремится создать благоприятные условия для развития молодых специалистов, поощряя их стремление к непрерывному обучению и профессиональному совершенствованию. В рамках этой инициативы предусмотрена премия для сотрудников, успешно завершивших обучение в высших учебных заведениях. Также в соответствии с Коллективным договором в 2024 году сотрудникам был предоставлен отпуск на обучение на сумму 20, 24 млрд сум и выплачена стипендия на сумму 190,48 млн сум.
Комплексный подход к молодежной политике позволяет Компании не только привлекать талантливых специалистов, но и вносить вклад в развитие образования и профессиональной подготовки в стране.