Barqaror rivojlanish maqsadlari va Kompa­niyaning 2024-­yilda ularga erishishga qo‘shgan hissasi
2024-yilda “O‘zbektelekom” AK tomonidan so‘rovnoma o‘tkazildi, unda turli manfaatdor tomonlarning 40 nafar vakili, jumladan steykxolderlar va Kompaniya xodimlari qatnashdi. So‘rovnomadan ko‘zlangan maqsad — Kompaniya uchun asosiy Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM)ni aniqlash bo‘ldi. So‘rovnoma o‘tkazish natijalariga ko‘ra, 6 ta ustuvor BRM belgilandi:
Munosib ish va iqtisodiy o‘sish. Qashshoqlikni yo‘qotish uchun iqtisodiy va ijtimoiy siyosat qayta ko‘rib chiqilishi lozim.
Industrializatsiya, innovatsiya va infratuzilma. Infratuzilmaga investitsiyalar — barqaror rivojlanishning asosiy omilidir.
Notenglikni qisqartirish. Ham mamlakat ichida, ham mamlakatlararo notenglik darajasini pasaytirish lozim.
Barqaror shaharlar va aholi punktlari. Infratuzilmani rivojlantirish shaharlar va aholi punktlari barqarorligiga xizmat qiladi.
Iste’mol va ishlab chiqarishning oqilona modellariga o‘tishni ta’minlash. Maqsad “kamroq resurs bilan ko‘proq va sifatliroq natijaga erishish”dan iborat.
Barqaror rivojlanish manfaatlarida hamkorlik. Barqaror rivojlanishga erishishni global, mintaqaviy va mahalliy miqyoslardagi samarali hamkorliksiz amalga oshirib bo‘lmaydi.
So‘rovnoma 2023- va 2024-yil uchun Kompaniya barqaror rivojlanishi hisobotini tayyorlash doirasida o‘tkazildi. So‘rovnoma manfaatdor tomonlarning turli guruhlariga yuborildi, jumladan:
• aksiyadorlar,
• “O‘zbektelekom” AK va uning shu’ba korxonalari rahbariyati,
• xodimlar,
• investorlar,
• hamkorlar (yetkazib beruvchilar, pudratchilar, moliyaviy institutlar),
• OAV vakillari,
• notijorat tashkilotlar,
• mijozlar.
So‘rovnoma GRI, SASB, GSMA и IFRS standartlariga muvofiq ESG (ekologik, ijtimoiy va boshqaruv barqarorligi) sohasidagi Kompaniya uchun eng ahamiyatli mavzularni aniqlashga qaratilgan. Ishtirokchilarga turli iqtisodiy, ekologik va ijtimoiy-boshqaruv jihatlarining ahamiyatini, shuningdek, Kompaniya faoliyati kontekstida BMTning 17 ta Barqaror rivojlanish maqsadlarining relevantligini baholash taklif etildi.
Kompaniya uchun asosiy bo‘lgan BRM bo‘yicha natijalar
BRM va vazifalar Loyihalar 2024-yildagi natijalar
8- BRM: Munosib ish va iqtisodiy o‘sish. Qashshoqlikni yo‘qotish uchun iqtisodiy va ijtimoiy siyosatni qayta ko‘rib chiqish lozim. Xodimlarni o‘qitish va qayta tayyorlash dasturlari (malaka oshirish kurslari, OTMlar bilan hamkorlik). 2024-yilda 16 488 nafar xodim o‘qitildi.
9- BRM: Industrializatsiya, innovatsiya va infratuzilma. Mustahkam infratuzilmani yaratish, keng qamrovli va barqaror industrializatsiya va innovatsiyalar amalga oshirilishida ko‘maklashish. Ijtimoiy imtiyozlar (turar joy, tibbiy yordam, moddiy ko‘mak). Xodimlarga 44 ta xonadon berildi.
10- BRM: Notenglikni qisqartirish. Insonlar va mamlakatlar o‘rtasida notenglikni qisqartirish. Aholining ijtimoiy zaif toifalari ishga joylashishini qo‘llab-quvvatlash. 2024-yilda ishga joylashishda qiyinchilikka uchrayotgan fuqarolar uchun 45 ta ish joy zaxiraga olindi.
11- BRM: Barqaror shaharlar va aholi punktlari. Shaharlar va aholi punktlarining ochiqligi, xavfsizligi, yashovchanligi va ekologik barqarorligini ta’minlash. Startaplarni qo‘llab-quvvatlash uchun “UZTELECOM Pitch Day” loyihasi. Texnologik, marketing va tashkiliy innovatsiyalarga xarajatlar 593,421 mln so‘mni tashkil etdi.

Цели устойчивого развития и вклад Компании в их достижение в 2024 году
В 2024 году АК «Узбектелеком» провел анкетирование, в котором приняли участие 40 представителей различных заинтересованных сторон, включая стейкхолдеров и сотрудников Компании. Целью опроса было определить ключевые для Компании Цели устойчивого развития (ЦУР). По результатам опроса были определены шесть приоритетных ЦУР:
Достойная работа и экономический рост. Для ликвидации нищеты необходим пересмотр экономической и социальной политики.
Индустриализация, инновации и инфраструктура. Инвестиции в инфраструктуру являются ключевым фактором устойчивого развития.
Уменьшение неравенства. Необходимо снижать уровень неравенства как внутри стран, так и между ними.
Устойчивые города и населённые пункты. Развитие инфраструктуры способствует устойчивости городов и населённых пунктов.
Обеспечение перехода к рациональным моделям потребления и производства. Цель заключается в «делать больше и лучше с меньшими ресурсами».
Партнёрство в интересах устойчивого развития. Достижение устойчивого развития невозможно без эффективного партнёрства на глобальном, региональном и местном уровнях.
Анкетирование проводилось в рамках подготовки Отчёта об устойчивом развитии Компании за 2023 и 2024 годы. Опрос был направлен на различные группы заинтересованных сторон, включая:
• акционеров,
• руководство АК «Узбектелеком» и его дочерних предприятий,
• сотрудников,
• инвесторов,
• партнёров (поставщиков, подрядчиков, финансовые институты),
• представителей СМИ,
• некоммерческие организации,
• клиентов.
Опрос был направлен на выявление наиболее значимых для Компании тем в сфере ESG (экологической, социальной и управленческой устойчивости) в соответствии со стандартами GRI, SASB, GSMA и IFRS. Участникам предлагалось оценить значимость различных экономических, экологических и социально-управленческих аспектов, а также релевантность 17 Целей устойчивого развития ООН в контексте деятельности Компании.
Результаты по ключевым для Компании ЦУР
ЦУР и задачи Проекты Результаты в 2024 году
ЦУР 8: Достойная работа и экономический рост. Для ликвидации нищеты необходим пересмотр экономической и социальной политики. Программы обучения и переподготовки сотрудников (курсы повышения квалификации, сотрудничество с вузами). В 2024 году обучено 16 488 сотрудников.
ЦУР 9: Индустриализация, инновации и инфраструктура. Создание стойкой инфраструктуры, содействие всеохватной и устойчивой индустриализации и инновациям. Социальные льготы (жильё, медицинская помощь, материальная поддержка). Выделено 44 квартиры для сотрудников.
ЦУР 10: Уменьшение неравенства. Уменьшить неравенство среди людей и стран. Поддержка трудоустройства социально уязвимых категорий населения. В 2024 году были зарезервированы 45 рабочих мест для граждан, испытывающих трудности в трудоустройстве
ЦУР 11: Устойчивые города и населенные пункты. Обеспечение открытости, безопасности, жизнестойкости и экологической устойчивости городов и населенных пунктов. Проект «UZTELECOM Pitch Day» для поддержки стартапов. Затраты на технологические, маркетинговые и организационные инновации составили 593,421 млн сум
ЦУР 17: Партнерство в интересах устойчивого развития. Работа по достижению устойчивого развития невозможна без налаживания партнерских отношений на глобальном, региональном и местном уровнях. Молодёжная политика (трудоустройство молодых специалистов, конкурсы стартапов). В отчетном периоде было трудоустроены 501 сотрудник моложе 30 лет.