Faoliyat yuritilayotgan hududlarda qo‘llab-quvvatlash va hayot sifatini oshirish loyihalari
Kompaniya nafaqat bevosita tashkilotga ishga joylashgan o‘z xodimlari, balki o‘zi faoliyat yuritadigan hududlar aholisi haqida ham qayg‘urishga intiladi. Kompaniyada ko‘zda tutilgan barcha ijtimoiy imtiyozlar 16 ta tarkibiy bo‘linmaning barchasini qamrab oladi va ularning joylashuvidan qat’i nazar, barcha xodimlar uchun teng imkoniyatlarni ta’minlaydi.
O‘zining filial tarmog‘i orqali, Kompaniya bandlik va mahalliy aholi farovonligi darajasini oshirishga ko‘maklashib, hududlar ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Buning muhim ko‘rsatkichi Kompaniya barcha xodimlarining 65 % O‘zbekiston Respublikasi hududlarida ishlab, ular rivojiga salmoqli hissa qo‘shayotganidir.
2024-yilda xayriya ishlari va homiylik yo‘nalishlari, mln so‘m
Ko‘rsatkichlar 2022 2023 2024
Homiylik yordamiga xarajatlarning umumiy summasi 46 036 30 119 82 917
Kam ta’minlangan oilalarga yordam - 25 -
Maktablarga yordam 10 000 10 000 14 280
Institutlarga yordam - 400 34 117
Nogironlar va keksalar uylari hamda jamiyatlariga yordam - - 30
Bayram tadbirlarini tashkil etishdagi yordam 2 000 - 4 435
Mahalliy hokimiyat organlariga o‘tkazmalar 26 253 7 667 -
Sport tashkilotlariga yordam 6 976 11 517 26 912
Boshqa tashkilotlarga homiylik yordami 806 510 3 144
Aholining ijtimoiy zaif qatlamlarini ish bilan ta’minlashda ko‘maklashish
Ijtimoiy himoya va mehnat bozorida teng imkoniyatlarni ta’minlash borasidagi davlat siyosatining ijrosi doirasida, 2024-yilda ishga joylashishda qiyinchilik sezayotgan va mehnat bozorida teng raqobat qilishga qodir bo‘lmagan fuqarolar uchun 45 ta ish o‘rni zaxiraga olindi. Bu choralar, jumladan, nogironligi bor shaxslarni, ta’lim muassasalari bitiruvchilarini, yolg‘iz va ko‘p bolali ota-onalarni, shuningdek, armiyadan bo‘shatilgan va jazoni o‘tash muassasalaridan ozod etilganlarni qamrab oladi.
2024-yil 2-oktabr holatiga yuqoridagi toifalarga kiruvchi 7 076 nafar kishi hisob bazasiga kiritilganligi aniqlandi. Ulardan ish joylari zaxirasiga 12 kishi kiritildi. Hisobot davrida (yil boshidan beri) 12 kishi ish bilan ta’minlandi, jumladan:
• 5 nafar yolg‘iz va ko‘p bolali, nogironligi bor bolalarni tarbiyalayotgan ota-ona;
• 10 nafar o‘quv yurtlari bitiruvchilari, jumladan davlat grantlari bo‘yicha oliy ma’lumot olganlar (barchasi ishga joylandi);
• 3 nafar O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlarida muddatli xizmatni o‘tagandan keyin zaxiraga chiqarilgan shaxs;
• 2 nafar nogironligi bor shaxs (ikkalasi ham ishga joylandi);
• 1 nafar jazoni ijro etish muassasasidan ozod etilgan shaxs (ishga joylangan qayd etilmagan).
Inson huquqlari sohasidagi siyosat
GRI 406-1
“O‘zbektelekom” AK tomonidan 2024-yilda Inson huquqlari siyosatini tasdiqlandi. Ushby Siyosat Kompaniyaning tenglik, kamsitmaslik, inson qadrini hurmat qilish va bu sohadagi xalqaro standartlarga rioya etishga amal qilishini aks ettiradi. Kompaniya O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga va xalqaro normalarga qat’iy rioya qiladi, har qanday shakldagi kamsitish, zo‘ravonlik va ish joyidagi tahqirlashga qarshi turadi, shuningdek, inson huquqlari sohasidagi xatarlarni boshqarishning eng yaxshi amaliyotlarini tatbiq etadi.
Kompaniyaning ichki jarayonlari teng imkoniyatlarni, inklyuzivlikni, adolatli mehnat shart-sharoitlarini va xodimlar huquqlarini, jumladan fikr bildirish va jamoaviy muzokaralar yuritish erkinligini hurmat qilishga asoslangandir. Kompaniya shaxsga doir ma’lumotlar muhofazasini, siyosiy neytrallikni hamda majburiy va bolalar mehnatidan voz kechishni kafolatlaydi.
Hamkorlar bilan o‘zaro munosabatlar ham inson huquqlarini hurmat qilish tamoyillari asosiga barpo etiladi: Kompaniya kontragentlardan ushbu Siyosat qoidalariga rioya qilinishini talab qiladi, xabardorlikni ta’minlaydi va bu sohadagi korporativ standartlar tarqalishini rag‘batlantiradi. Xatarlarni baholashga va jamiyat hamda manfaatdor tomonlar bilan ochiq muloqot rivojlanishiga katta e’tibor beriladi.
Shikoyatlar mexanizmlarini boshqarish
GRI 2-16, 2-24, 2-25, 2-26
GRM tizimi (murojaatlarni ko‘rib chiqish mexanizmi) yagona tizimga jamlangan barqaror rivojlanish, majburiy ko‘chirilish, mehnat huquqlari va ESGning boshqa jihatlariga oid masalalar yuzasidan shikoyatlarni ko‘rib chiqish taomillarini birlashtiradi. Tegishli hujjatda shikoyatlarni ko‘rib chiqish va jarayonlar shaffofligini ta’minlovchi chora-tadbirlar taomillari batafsil tavsiflangan.
Ushbu GRM siyosati yaqinda Kompaniya rahbariyati tomonidan qayta ko‘rib chiqildi va hozirda Murojaatlar bilan ishlash va nazorat departamenti orqali amalga oshirilmoqda. Bunda, GRM funksiyasi Kompaniya xodimlari va jalb qilingan pudratchilar/yetkazib beruvchilar uchun ochiq konsultatsiya kengashlari huzurida ishlovchi amaldagi kasaba uyushmalari funksiyalari bilan kesishmaydi. GRM aholidan va murakkab sharoitdagi zaif hamjamiyatlardan kelib tushgan, loyihalarni amalga oshirishga bog‘liq shikoyatlarni qabul qilish, qayta ishlash va munosabat bildirish tizimini o‘zida aks ettiradi.
Barcha kelib tushayotgan shikoyatlar — qaysi kanal orqali kelib tushganidan qat’i nazar (onlayn, oflayn, telefon yoki boshqa milliy GRM-resurslar orqali) — O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuni (O‘RQ-445-son, 11.09.2017-y.)ga muvofiq ko‘rib chiqiladi.
“O‘zbektelekom” AKda shikoyatlarni qayta ishlash tartibi
Har bir kelib tushgan, “O‘zbektelekom” AKga yo‘llangan murojaat (shikoyat, so‘rov yoki taklif) quyidagi tartibda shakllantirilgan ko‘rib chiqish jarayonidan o‘tadi:
• Murojaatning ro‘yxatga olinishi
Murojaat Kompaniyaning Elektron hujjat almashinuvi tizimida ro‘yxatga olinadi va unga kiruvchi raqam beriladi.
• Tekshirish va ko‘rib chiqish uchun taqdim etish
Verifikatsiyadan so‘ng, murojaat Kompaniya rahbariyatiga ko‘rib chiqish uchun yuboriladi, u mas’ul ijrochini belgilaydi va xizmat topshirig‘ini chiqaradi.
• РKo‘rib chiqish va javobni tayyorlash
Tayinlangan ijrochi murojaat mazmunini tahlil qiladi, xulosa tayyorlaydi va rasmiy javobni shakllantiradi.
• Arizachini xabardor qilish
Arizachiga ko‘rib chiqish natijalari aks ettirilgan rasmiy xat yuboriladi. Javob HYBRIT (davlat idoralararo hujjat almashinuvi tizimi) elektron tizimi orqali va/yoki an’anaviy pochta orqali taqdim etiladi.
• Yopish va arxivlash
Ko‘rib chiqish jarayoni yakunlangandan so‘ng, murojaat yopiladi va hujjatlarni saqlash bo‘yicha belgilangan tartib-taomillarga muvofiq, arxivga topshriladi.
Jarayonning o‘ziga xos xususiyatlari:
• Shikoyatlarni qayta ishlash elektron shaklda amalga oshiriladi, u shaffoflikni, kuzatishga layoqatlilikni va muddatlarga amal qilinishini ta’minlaydi.
• Har bir murojaat ichki nazoratning axborot tizimida qayd etiladi, bu uni yo‘qotish yoki e’tiborsiz qoldirish mumkinligini istisno qiladi.
• Kompaniya arizachilar bilan qayta aloqani ta’minlaydi va maxfiylikni hamda ta’qibdan himoya qilinishini kafolatlaydi.
Bugungi kunda murojaatlarni ko‘rib chiqish mexanizmi (GRM) 2024-yil 30-oktabrda tashkil etilgan (“O‘zbektelekom” AK 344-son buyrug‘i) Murojaatlar bilan ishlash va nazorat departamenti tomonidan boshqariladi. Korporativ GRM barcha manfaatdor tomonlarni shikoyat yoki murojaat taqdim etishning ochiq va shaffof mexanizmi bilan ta’minlaydi, bunda, arizachining ta’qib va bosimdan himoyalanishi kafolatlanadi. GRMning ishlash tartib-taomili O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuni (O‘RQ-445-son, 11.09.2017-y.)ga muvofiq amalga oshiriladi.
Shikoyatlar va murojaatlar “O‘zbektelekom” AKning rasmiy sayti — (Uztelecom.uz) orqali, “Kontaktlar” bo‘limida taqdim etilishi mumkin, u yerda Kompaniyaning yuridik va jismoniy manzili, aloqa uchun telefon raqamlari va elektron pochtasi ko‘rsatilgan.
Amaldagi GRM ham ichki, ham tashqi murojaatlarni qamrab oladi va, kelib tushgan masalalar xarakteriga qarab, tegishli bo‘linmalar bilan o‘zaro hamkorlikda ishlaydi.
“O‘zbektelekom” AKda murojaatlarni taqdim etish mexanizmi (GRM)
Murojaat kanali Tavsifi Ochiqlik
1 Prezident virtual qabulxonasi (pm.gov.uz) Davlat organlariga murojaat yuborish uchun rasmiy onlayn-platforma 24/7, onlayn
2 Xalq qabulxonalari Butun mamlakat bo‘ylab fuqarolar murojaatlarini qabul qilish uchun jismoniy ofislar Ish vaqtida, oflayn
3 Raqamli texnologiyalar vazirligi Telekommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha fuqarolar va tashkilotlar murojaatlari Onlayn va oflayn
4 Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi Xizmatlar sifati va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish masalasidagi shikoyatlar Onlayn/oflayn
5 “O‘zbektelekom” rasmiy sayti (uztelecom.uz) “Kontaktlar” bo‘limida murojaatning onlayn shakli 24/7, onlayn
6 Tezkor aloqa liniyasi: (71) 200-77-97 Kompaniya mijozlariga xizmat ko‘rsatish markazi Dushanba-shanba, 9:00–18:00
7 Qisqa raqam: 1090 Aloqa va xizmatlar sifati masalalari bo‘yicha universal raqam Kun-u tun
8 КQisqa raqamlar: 1084 va 1099 Muayyan masalalar bo‘yicha aloqa kanallari (masalan, Internet, mobil aloqa va boshqalar) Ish vaqtida
9 Shaxsan tashriflar Sotuv va xizmat ko‘rsatish ofislari orqali murojaat Ish vaqtida, oflayn
10 Onlayn-chat (uztelecom.uz) Kompaniya rasmiy saytidagi chat 24/7
11 Telegram-bot: @utc_uzbot Telegram orqali soddalashtirilgan aloqa shakli 24/7, mobil qurilmalardan kirish imkoniyati
Hisobot sanasi holatiga ko‘ra, xotin-qizlarga nisbatan shahvoniy shilqimlik holatlari ro‘yxatga olinmagan. Bunday shikoyatlar kelib tushgan holda, Kompaniya ularni barcha maxfiylik me’yorlari va qonunchilik talablariga rioya qilgan holda, “O‘zbektelekom” AK huzuridagi Xotin-qizlar qo‘mitasi ishtirokida ko‘rib chiqilishini kafolatlaydi..
Izohlar:
• Barcha murojaatlar Arizalar nazoratining axborot tizimida qayd etiladi.
• Mexanizm ham ichki, ham tashqi shikoyatlarni, jumladan mijozlar, xodimlar, hamkorlar va tartibga soluvchi organlardan murojaatlarni qamrab oladi.
• Ta’qiblardan himoya qilinishi O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq ta’minlangan.
Ijtimoiy moliyalashtirish siyosati
Kompaniya ijtimoiy investitsiyalar va xayriya sohasidagi siyosatni Kuzatuv kengashi qarorlari asosida, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga va shaffoflik tamoyillariga qat’iy rioya etgan holda amalga oshiradi. Beg‘araz va homiylik yordamining barchasi mutlaqo qonuniy maqsadlarga yo‘naltiriladi, hujjatlar bilan rasmiylashtiriladi va aksiyadorlar tomonidan tasdiqlanadi. Kompaniya o‘zining amaliy obro‘siga ziyon yetkazishi mumkin bo‘lgan har qanday faoliyatini istisno qiladi, shuningdek, xayriyadan asoslanmagan raqobat afzalliklariga ega bo‘lish uchun foydalanishni taqiqlaydi. Xodimlarga Kompaniya nomidan mustaqil ravishda yordam taqdim etilishiga ruxsat berilmaydi.
Ijtimoiy investitsiyalar va xayriya dasturlarini ishlab chiqishda Kompaniya quyidagi bosqichlarga rioya etishga intiladi:
• muammolar dolzarbligi tahlili va maqsadlarni belgilash;
• asosiy manfaatdor tomonlarni aniqlash;
• rejalashtirish va budjetlashtirish;
• dasturlarni boshqarish, jumladan ularning amalga oshirilishi va monitoringi;
• dastur qatnashchilarini o‘qitish va malakasini oshirish;
• dasturlarni yanada takomillashtirish;
• hisobotlar tayyorlash.
Kompaniya quyidagi uslublar orqali ijtimoiy investitsiyalar va xayriya dasturlari to‘g‘risidagi axborotning shaffofligini ta’minlaydi:
• Kompaniya rasmiy veb-saytida axborot joylashtirish;
• barqaror rivojlanish to‘g‘risidagi hisobotda axborotni chop etish;
• axborotni OAV orqali va/yoki boshqa usulda tarqatish.
Manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro munosabatlar
GRI 2-26, 2-29, 413-2
“O‘zbektelekom” AK Manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro munosabatlar siyosatini tayyorlab, 2024-yil noyabrda korporativ boshqaruv organlariga tasdiqlash uchun taqdim etgan. Hujjat o‘zaro munosabatlarning asosiy mexanizmlarini, jumladan manfaatdor tomonlarning ustuvor guruhlarini va barqaror rivojlanishning muvofiq maqsadlarini aniqlash uchun har yili o‘tkaziladigan so‘rovga asos bo‘ladigan ichki normativ hujjatlardan foydalanishni belgilaydi.
Olingan ma’lumotlar asosida bu guruhlar uchun ahamiyatli dolzarb mavzular belgilanadi va Kompaniyaning ustuvorliklari shakllantiriladi. Shuningdek, siyosatda kommunikatsiya shakllari va manfaatdor tomonlarning ESG-faoliyatga jalb qilinganligi va barqaror yetkazib berish zanjirlarining rivojlanishi tavsiflanadi.
2024-yilda manfaatlar to‘qnashuvi, shuningdek, Kompaniyaning manfaatdor tomonlarga salohiyatli va amaldagi salbiy ta’siriga oid, shikoyatlar taqdim etish mexanizmi va boshqa jarayonlar orqali ifodalangan, yuqori boshqaruv organiga yetkazilgan nihoyatda muhim masalalar qayd etilmadi.
Mobil aloqa xizmatlarining sifatini ta’minlash:
Aloqa sifati va taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida, “Telekommunikatsiya tarmoqlari: mobil aloqa tarmoqlari xizmatlarining sifatini baholash normalari va uslublari” standarti foydalanilayotgan mobil tarmoq standartidan qat’i nazar, operatorlar taqdim etadigan xizmatlarga qo‘llaniladigan mobil aloqa xizmatlarining sifatini baholashning umumiy norma va uslublarini belgilaydi. Hujjat atamalar ta’rifini o‘z ichiga oladi, asosiy xizmatlar (ulanish, ovozli aloqa, SMS, ma’lumotlar jo‘natish)ni tavsiflaydi va ham subyektiv (so‘rovlar, shikoyatlar), ham obyektiv (nazorat qo‘ng‘iroqlari, statistika tahlili) baholash uslublaridan foydalanishni talab qiladi. Standart muvaffaqiyatsiz qo‘ng‘iroqlar foizi, ulanishni o‘rnatish vaqti, uzilishlar foizi, ovozning tiniqligi va ma’lumotlar uzatish tezligi kabi turli sifat ko‘rsatkichlari uchun aniq normalarni belgilaydi, shuningdek, xizmatlarni tiklash vaqti normativlarini belgilaydi. Shuningdek, sifat va monitoring ko‘rsatkichlarini hisoblash uslublari, jumladan litsenziyalangan xizmat ko‘rsatish hududi doirasida o‘lchovlarni o‘tkazish uchun sertifikatlangan o‘lchov uskunalaridan foydalanish batafsil tavsiflanadi.
O‘zbekistonda raqamli servislar ommabopligi va Internet-trafik optimizatsiyasi
Mobil operatorlar abonentlari uchun O‘zbekiston Interaktiv davlat xizmatlari yagona portali (my.gov.uz)dan bepul foydalanish fuqarolarning elektron davlat xizmatlaridan foydalanishini va raqamlashtirishni kengaytirish davlat siyosati doirasida tashkil etildi. Ushbu ishlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 22-maydagi 4329-PQ-son qaroriga muvofiq amalga oshirildi, unda telekommunikatsiya operatorlariga va provayderlarga 2019-yil 1-iyuldan boshlab davlat subdomeni (gov.uz)dagi axborot resurslaridan foydalanishda trafik tariflanmasligi tavsiya qilindi.
O‘zbekistonda provayderlar va aloqa operatorlari o‘rtasida Internet-trafikning samarali almashinuvini ta’minlovchi bir nechta piring tarmoqlari ham mavjud. Ularning asosiysi “O‘zbektelekom” AK boshqaruvidagi Uz-IX bo‘lib, u xalqaro kanallarga yuklamani optimallashtiradi va Internet-resurslar taqsimotini yaxshilaydi, u avtonom tizim raqamini va o‘tkazuvchanlik qobiliyati uchun har oyda to‘lov amalga oshirilishini talab qiladi. TAS-IX, 2004-yilda tashkil etilgan milliy trafik almashinuvi nuqtasi, xalqaro trafikka xarajatlarni qisqartirishga va mahalliy resurslarga ulanishni tezlashtirishga xizmat qiladi. U asosan a’zolik badallari asosida ishlaydi. SNS-IX birinchi mustaqil Internet-trafik almashinuvi nuqtasi bo‘lib, unumdorlikni oshirish va xarajatlarni tejash uchun yuqori tezlikdagi, xavfsiz va ishonchli ulanishni taklif etadi.

Projects aimed at supporting and improving the quality of life in the regions where the Company operates
GRI 203-1
The Company strives to care not only for its employees directly employed by the organization, but also for the residents of the regions where it operates. All social benefits provided by the Company cover all 16 structural divisions, ensuring equal opportunities for employees regardless of their location.
Thanks to its branch network, the Company has a positive impact on the socio-economic development of the regions, contributing to increased employment and the well-being of the local population. an important indicator of this is the fact that 65% of all the Company’s employees work in the regions of the Republic of Uzbekistan, making a significant contribution to their development.
Charitable and sponsorship activities in 2024, million sum
Indicators 2022 2023 2024
Total expenditure on sponsorship 46,036 30,119 82,917
Assistance to low-income families - 25 -
Assistance to schools 10,000 10,000 14,280
Assistance to institutions - 400 34,117
Assistance to homes and communities for disabled and elderly people - - 30
Assistance in organizing festive events 2,000 - 4,435
Contributions to local authorities 26,253 7,667 -
Assistance to sports organizations 6,976 11,517 26,912
Sponsorship assistance to other organizations 806 510 3,144
Support for employment of socially vulnerable groups
As part of the implementation of state policy on social protection and equal opportunities in the labor market, 45 jobs were reserved in 2024 for citizens experiencing difficulties in finding employment and unable to compete on equal terms in the labor market. These measures cover, among others, persons with disabilities, graduates of educational institutions, single and large parents, as well as persons discharged from the army and released from penal institutions.
As of October 2, 2024, there were 7,076 people in the above categories registered in the database. of these, 12 people were included in the job reserve. During the reporting period (since the beginning of the year), 12 people were employed, including:
• 5 single and large parents raising children with disabilities;
• 10 graduates of educational institutions, including those who received higher education on state grants (all employed);
• 3 people discharged from the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan after completing their military service;
• 2 persons with disabilities (both employed);
• 1 person released from penal institutions (employment not recorded).
Human Rights Policy
GRI 406-1
In 2024, Uzbektelecom JSC approved its Human Rights Policy. It reflects the Company’s commitment to the principles of equality, non-discrimination, respect for human dignity, and compliance with international standards in this area. The Company strictly complies with the legislation of the Republic of Uzbekistan and international norms, opposes all forms of discrimination, violence, and humiliation in the workplace, and implements best practices in human rights risk management.
The Company’s internal processes are focused on ensuring equal opportunities, inclusiveness, fair working conditions, and respect for employees’ rights, including freedom of expression and collective bargaining. The Company guarantees the protection of personal data, political neutrality, and the rejection of forced and child labor.
Interaction with partners is also based on the principles of respect for human rights: the Company requires its contractors to comply with the provisions of this Policy, ensures that they are informed and encourages the dissemination of corporate standards in this area. Great attention is paid to risk assessment and the development of open dialogue with the community and stakeholders.
Complaint management mechanisms
GRI 2-16, 2-24, 2-25, 2-26
The GRM (Grievance Redress Mechanism) system combines procedures for handling complaints relating to sustainability, forced relocation, labor rights, and other ESG aspects into a single system. The relevant document also describes in detail the procedures for handling complaints and measures to ensure the transparency of the processes.
This GRM policy has recently been revised by the Company’s management and is currently being implemented through the Complaints Handling and Monitoring Department. The GRM’s functions do not overlap with those of existing trade unions operating within advisory councils accessible to company employees and contractors/suppliers. The GRM is a system for receiving, processing, and responding to complaints related to project implementation from the public and vulnerable communities in difficult circumstances.
All complaints received, regardless of the channel (online, offline, by telephone or through other national GRM resources), are considered in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan «On Appeals of Individuals and Legal Entities» (№ -445 dated September, 11, 2017).
Complaint handling procedure at Uzbektelecom JSC
Each appeal (complaint, request, or suggestion) received by Uzbektelecom JSC undergoes a formal review procedure in the following order:
• Registration of the appeal
The appeal is registered in the company’s electronic document management system and assigned an incoming number.
• Verification and forwarding for review
After verification, the request is forwarded to the company’s management, which determines the responsible executor and issues an official order.
• Review and preparation of response
The assigned person analyzes the content of the request, prepares a conclusion, and drafts an official response.
• Notification of the applicant
The applicant receives an official letter with the results of the review. The response is provided via the HYBRIT electronic system (a state-run interdepartmental document management system) and/or by traditional mail.
• Closing and archiving
After the review process is complete, the request is closed and transferred to the archive in accordance with established document storage procedures.
Process features:
• Complaints are processed electronically, which ensures transparency, traceability, and compliance with deadlines.
• Each request is recorded in the internal control information system, which eliminates the possibility of its loss or disregard.
• The company provides feedback to applicants and guarantees confidentiality and protection from reprisals.
Currently, the Grievance Redress Mechanism (GRM) is administered by the Complaints Handling and Control Department, established on October 30, 2024 (Order №-344 of Uzbektelecom JSC). The corporate GRM provides all interested parties with an accessible and transparent mechanism for submitting complaints or appeals, while guaranteeing protection for complainants from retaliation and pressure. The GRM procedure is carried out in accordance with the provisions of the Law of the Republic of Uzbekistan «On Appeals of Individuals and Legal Entities» (Law №-445 dated September 11, 2017).
Complaints and appeals can be submitted via the official website of Uztelecom — (Uztelecom.uz) — in the «Contacts» section, where the company’s legal and actual addresses, contact phone numbers, and email address are listed.
The current GRM covers both internal and external appeals and interacts with relevant departments depending on the nature of the issues raised.
Mechanisms for submitting complaints (GRM) at Uztelecom
Channel Description Availability
1 Virtual reception office of the President (pm.gov.uz) Official online platform for appeals to government agencies 24/7, online
2 People's reception offices Physical offices for receiving citizens' appeals throughout the country During business hours, offline
3 Ministry of Digital Technologies Citizen and organization inquiries regarding telecommunications Online and offline
4 Consumer Protection Agency Complaints regarding service quality and consumer rights protection Online/offline
5 Official website of Uztelecom (uztelecom.uz) Online contact form in the "Contacts" section 24/7, online
6 Hotline: (71) 200-77-97 Customer service center Mon–Sat, 9:00 a.m.–6:00 p.m.
7 Short number: 1090 Universal number for communication and service quality issues 24
8 Short number: 1084 and 1099 Communication channels for specific issues (e.g., Internet, mobile communications, etc.) During business hours
9 Personal visits Contacts via sales and service offices During business hours, offline
10 Online chat (uztelecom.uz) Built-in chat on the company's official website 24/7
11 Telegram bot: @utc_uzbot Simplified communication via Telegram 24/7, mobile access
As of the date of this report, there have been no reported cases of sexual harassment against women. In the event of such complaints, the Company guarantees that they will be investigated in accordance with all confidentiality and legal requirements, with the participation of с the Women’s Affairs Committee operating under Uzbektelecom JSC. .
Notes:
• All complaints are recorded in the request tracking information system.
• The mechanism covers both internal and external complaints, including complaints from customers, employees, partners, and regulatory authorities.
• Protection against reprisals is ensured in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan «On Appeals of Individuals and Legal Entities”.
Social financing policy
The company implements a social investment and charity policy based on the decisions of the Supervisory Board, strictly complying with the legislation of the Republic of Uzbekistan and the principles of transparency. All forms of gratuitous and sponsorship assistance are directed exclusively to legitimate purposes, documented and approved by the shareholders. The Company excludes any activity that could damage its business reputation and prohibits the use of charity to gain unfair competitive advantages. Employees are not permitted to provide assistance on behalf of the Company on their own initiative.
When developing social investment and charitable programs, the Company strives to follow these steps:
• analysis of the relevance of issues and definition of objectives;
• identifying key stakeholders;
• planning and budgeting;
• program management, including implementation and monitoring;
• training and professional development of program participants;
• making improvements to programs;
• preparing reports.
The company ensures transparency of information about social investments and charitable programs in the following ways:
• posting information on the Company’s official website;
• publishing information in the sustainability report;
• dissemination of information through the media and/or other means.
Interaction with stakeholders
GRI 2-26, 2-29, 413-2
Uzbektelecom JSC has prepared a Stakeholder Engagement Policy, which was submitted for approval to the corporate governance bodies in November 2024. The document defines key engagement mechanisms, including the use of internal regulatory documents, on the basis of which an annual survey is conducted to identify priority stakeholder groups and relevant sustainable development goals.
Based on the data obtained, relevant topics that are significant for these groups are identified and the Company’s priorities are formed. The policy also describes the formats for communicating with and involving stakeholders in ESG activities and the development of sustainable supply chains.
In 2024, there were no cases of conflicts of interest or critical issues relating to the Company’s potential and actual negative impact on stakeholders, as reported through complaint mechanisms and other processes, that were brought to the attention of the highest management body.
Ensuring the quality of mobile communication services:
In order to improve the quality of communications and services provided, «Telecommunications Networks: Standards and Methods for Evaluating the Quality of Mobile Network Services» establishes uniform standards and methods for evaluating the quality of mobile communications services applicable to services provided by operators to subscribers, regardless of the mobile network standard used. The document includes definitions of terms, describes basic services (access, voice communication, SMS, data transmission) and prescribes the use of both subjective (surveys, complaints) and objective (test calls, statistical analysis) assessment methods. The standard specifies specific norms for various quality indicators, such as the percentage of unsuccessful calls, connection setup time, the percentage of dropped calls, speech intelligibility, and data transfer speed, and also establishes service restoration time standards. It also describes in detail the methods for calculating quality indicators and monitoring, including the use of certified measuring instruments for measurements within the licensed service area.
Accessibility of digital services and optimization of Internet traffic in Uzbekistan
Free access to the Unified Portal of Interactive Public Services of Uzbekistan (my.gov.uz) was organized for mobile subscribers as part of the state policy to expand citizens’ access to electronic public services and digitalization. This was implemented in accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 22, 2019, №-4329, which recommended that telecommunications operators and providers not charge for traffic to access information resources in the state subdomain (gov.uz) dated July 1, 2019.
Uzbekistan also has several peering networks that ensure the efficient exchange of Internet traffic between providers and operators. The main ones are Uz-IX, managed by Uzbektelecom JSC, which optimizes the load on international channels and improves the distribution of Internet resources, requiring an autonomous system number and monthly payment for bandwidth. TAS-IX, a national traffic exchange point established in 2004, helps reduce international traffic costs and speed up access to local resources, operating on a membership fee basis. SNS-IX is the first independent Internet traffic exchange point, offering high-speed, secure, and reliable access to improve performance and save costs.