Tarmoqning o‘ziga xosligi va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va moslashishga qaratilgan chora-tadbirlar
GRI 2-23, 2-24, 201-2
Telekommunikatsiya tarmog‘i issiqxona gazlari global tashlamalarining asosiy manbayi hisoblanmaydi — uning ulushi 1,8–2,8 %4 atrofida baholanadi. Biroq, tarmoq rivojlangani sari tashlamalar hajmi ortmoqda: 2002-yildagi 530 mln t CO₂-ekvivalentidan 2020-yildagi 800–2300 mln t CO₂-ekvivalentigacha.
Xalqaro tashkilotlar, jumladan ITU, GeSI, GSMA va SBTi klimatik kun tartibini faol rivojlantirmoqdalar va tashlamalarni kamaytirish bo‘yicha standartlar ishlab chiqmoqdalar. GSMA xabar berishicha, jahondagi mobil ulanishlarning 30 % ga xizmat ko‘rsatuvchi 29 ta operator ITU standartiga muvofiq, 2032-yilgacha mo‘ljallangan tashlamalarni qisqartirish maqsadlarini qabul qildi.
O‘zbekistonda, telekom-sektorni, shuningdek, Kompaniya faoliyatining ekologik va ijtimoiy jihatlarini tartibga solish doirasida, 1992–2023-yillar oralig‘ida quyidagi normativ aktlar qabul qilindi va amal qilmoqda:
Strategik hujjatlar:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston-2030 strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-158-son Farmoni.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktabrdagi “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6079-son Farmoni.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi kelishuvlarning so‘zsiz ijrosini ta’minlash va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-112-son qarori.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-300-son qarori.
4 More emissions than meet the eye: Decarbonizing the ICT sector , available at: 2023_07_04_Decarbonization-ICT.pdf
Tarmoqni tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi VMQ-699-son qarori.
Ekologik tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida” 1992-yil 9-dekabrdagi O‘RQ-754-son Qonuni.
2. O‘zbekiston Respublikasining “Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida” 1996-yil 27-dekabrdagi O‘RQ-353-son Qonuni.
3. O‘zbekiston Respublikasining “Chiqindilar to‘g‘risida” 2002-yil 5-apreldagi O‘RQ-365son Qonuni.
4. O‘zbekiston Respublikasining “Ekologik ekspertiza to‘g‘risida” 2000-yil 25-maydagi O‘RQ-73-son Qonuni.
5. O‘zbekiston Respublikasining “Ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish to‘g‘risida” 2022-yil 3-noyabrdagi O‘RQ-784 Qonuni.
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1997-yil 26-dekabrdagi “Ekologik xavfsizlikni ta’minlash maqsadlarida mahsulotlar va xizmatlarni sertifikatlashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 318-son qarori.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi “Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-46-son Farmoni.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-oktabrdagi “Maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi ishlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 787-son qarori.
Ijtimoiy tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksi O’RQ–798-son, 28.10.2022-y.
2. “Iste’molchilar huquqlarini muhofaza qilish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni, O‘RQ-221, 26.04.1996-y.
3. O‘zbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida” 2019-yil 2-sentabrdagi O‘RQ-562-son Qonuni.
“Raqamli O‘zbekiston–2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturiga muvofiq, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar alohida belgilangan, xususan:
2024-yilda Kompaniya O‘zbekistonning ekologik va ijtimoiy sohadagi asosiy qonunchilik hujjatlarini, shuningdek, “Asian Infrastructure Investment Bank” (AIIB) tomonidan belgilangan talablarni tahlil qildi. Tahlil davomida ekologik va ijtimoiy mas’uliyat sohasida xatarlarni kamaytirish uchun bir qator yo‘nalishlar aniqlandi. Quyidagi jadvalda zaruriy chora-tadbirlar ro‘yxati taqdim etilgan.
E&S ni baholash va boshqarish (AIIB tavsiyalariga muvofiq)
E&Sni baholash va boshqarish bo‘yicha ESS (AIIB tavsiyalariga muvofiq*)
O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari va qoidalari
Bo‘shliqlar
Bo‘shliqlarni to‘ldirish chora-tadbirlari
ESS 1
O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi Qonuni (754-XII-son, 1992-yil) va Vazirlar Mahkamasining 2001-yildagi 491-son qarorida AMTB o‘tkazishni, jumladan atrof-muhit va insonlar salomatligiga ta’sirni baholash o‘tkazilishi belgilangan. Biroq, iqlimiy xatarlar va o‘zgarishlar ko‘rib chiqilmagan.
MT bilan konsultatsiyalar odatda rasmiyatchilik uchun, to‘liq jalb qilinmagan holda amalga oshiriladi. Iqlimiy o‘zgarishlar hisobi mavjud emas.
AIIB tomonidan talab qilinayotgan iqlimiy xatarlar hisobini joriy etish. Manfaatdor tomonlarning barcha guruhlarini jalb etgan holda shaffof konsultatsiyalarni tashkil qilish.
ESS 2
“Fuqarolarning mahalliy o‘zini o‘zi boshqarishi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunida (O‘RQ-637, 2020-y.) –telekommunikatsiya infratuzilmasi, jumladan antenna va machtalar o‘rnatishda mahalliy hamjamiyatlar bilan kelishish lozimligi belgilangan.
ESS2 talablariga muvofiq, majburiy asosda ko‘chirish ko‘zda tutilmagan. Qurilmalar “O‘zbektelekom” AK tasarrufidagi yer uchastkalari va binolarda joylashtiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi5 ning 214-moddasiga muvofiq, barcha yerlar respublika mulki sanaladi, minoralar o‘rnatish yoki kabellar yotqizish uchun mo‘ljallangan yer uchastkalaridan foydalanish huquqi esa, “O‘zbektelekom” AKga tegishli.
ESS 3
O‘zbekistonda tub xalqlar rasman toifa sifatida alohida ajratilmagan. Ularning huquqlarini muhofaza qilish uchun tegishli qonunchilik yoki majburiy konsultatsiyalar mavjud emas.
Bankning ESP bo‘yicha B toifada belgilangan dastlabki tasniflashga ko‘ra, ESS 1 va ESS 2 standartlarini qo‘llash talab etiladi. ESS 3 standartini qo‘llab bo‘lmaydi, chunki mamlakatda ESS 3da ko‘rsatilgan tub xalqlar tushunchasiga muvofiq keluvchi guruhlar mavjud emas.
Joriy vaqtda ESS 3 standarti bo‘yicha chora-tadbirlar tatbiq etilishini moliyalashtirilayotgan loyihalar uchun qo‘llab bo‘lmaydi.
Ekologik va ijtimoiy majburiyatlar bo‘yicha monitoring va hisobot, jumladan muntazam hisobotlar taqdim etish talab qilinadi.
“Ekologik nazorat to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ-382, 2013) ekologik monitoringni tartibga soladi.
Ijtimoiy jihatlar “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ-474, 12.04.2018) bilan tartibga solinadi.
Ijtimoiy xatarlar va ular to‘g‘risida muntazam hisobotlar qonunchilikda ko‘zda tutilmagan.
AIIB talablariga muvofiq keluvchi ijtimoiy xatarlar monitoringi tizimini joriy etish. Moliyalashtirilayotgan loyihalarning ekologik va ijtimoiy jihatlari to‘g‘risida muntazam hisobotlarni kiritish.
5 O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi (1997-yil 1-mart)
Iqlimiy xatarlarni ehtimoliy moliyaviy oqibatlar inobatga olingan holda yanada sifatli boshqarish maqsadida, 2024-yilda Kompaniya bunday xatarlar va imkoniyatlarning dastlabki tahlilini, shuningdek, uglerod neytralligi strategiyasini amalga oshirish va biznes-modelni o‘z vaqtida optimallashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni o‘rganish doirasida telekommunikatsiya tarmoqlari uchun imkoniyatlar tahlilini amalga oshirishni boshladi.
O‘tkazilgan iqlimiy xatarlar va imkoniyatlar tahlili asosida Kompaniya uning faoliyatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan asosiy xatarlarni belgiladi, shuningdek, telekommunikatsiya tarmog‘i uchun istiqbollarni belgiladi. Keyingi sxemada va 18-jadvalda kelgusida iqlim o‘zgarishiga ta’sirni kamaytirish va o‘z biznes-modelini optimallashtirish uchun tegishli ishlarni rejalashtirishda va qarorlar qabul qilishda Kompaniya tomonidan inobatga olinishi lozim bo‘lgan asosiy iqlimiy xatarlar va imkoniyatlar aks ettirilgan.
O’zbekiston telekom-tarmog’i uchun iqlimiy xatarlar
Xatarlar
Jismoniy xatarlar
Surunkali xatarlar:
Qurg’oqchilik: Doimiy qurg’oqchilik suv resurslari kamayishiga va Kompaniya faoliyat yuritayotgan qishloq hududlarda sharoritlar yomonlashishiga olib keladi.
Harorat ko’tarilishi: Haroratning asta-sekin ko’tarilishi iqlimga, aholining, jumladan Kompaniya xodimlarining umumiy salomatligiga uzoq muddatli ta’sir ko’rsatadi.
Tuproq erozyasi: yerdan noto’g’ri foydalanish va nazoratsiz sug’orish tuproqning asta-sekin erozyasiga olib keladi, bu qishloq xo’jaligi va Kompaniya o’z faoliyatini yuritadigan hududlardagi iqtisodiy faoliyat sharoitini yomonlashtiradi.
O’tkir xatarlar:
Suv toshqini va sellar: infratuzilmaning sezilarli vayron bo’lishi va hasil yo’qotilishiga olib keladi.
Chang bo’ronlari: havo sifatini jiddiy yomonlashtirib, insonlar salomatligiga, shuningdek Kompaniya jihozlarini ishdan chiqarib, Kompaniya o’z faoliyatini yuritadigan qishloq hududlarda zarar keltirishi mumkin.
Moliyaviy Ta’sir
Shikastlangan aktivlar (jihozlar)ni almashtirish (ta’mirlash) zarurati tufayli operatsion xarajatlarning o’sishi
Shikastlangan aktivlarni almashtirish tufayli ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Xatarlarni boshqarish
Kompaniya surunkali jismoniy xatarlarni boshqarish maqsadida elektr energiyasi iste’molini kamaytirishga qaratilgan Energiya samaradorligi rejasini ishlab chiqmoqda hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan (QTM) foydalanishni kengaytirish dasturini amalga oshirmoqda.
Xususan, Kompaniya umumiy quvvati 2 712 kVt bo’lgan quyosh panellari orqali elektr energiyasi iste’molini kamaytirmoqda.
Ushbu xatarni boshqarish uchun Kompaniya bunday ta’sirlarga sezgir hududlardagi (filiallardagi) aktivlar uchun zaxiralar yaratish va qo’shimcha sug’urta mexanizmlarini joriy etishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, Kompaniya iqlim strategiyasini ishlab chiqish va tasdiqlashni mo’ljallamoqda.
O’zbekistonda favqulodda vaziyatlar haqida aholiga xabar berish xizmati ishlab chiqilmoqda. Kompaniya aholiga ma’lumot yetkazishda faol ishtirok etmoqda va o’z filial tarmog’i orqali favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda ularga qarshi chora ko’rish faoliyatini rejalashtirmoqda.
O’tuvchan xatarlar
Tartibga solish xatarlari:
CO₂ chiqindilari uchun bevosita yoki bilvosita soliqlar yoki yig’imlar tufayli muayyan mahsulot va xizmatlar (energiya, transport va h.k.) narxlarining o’sishi.
Bozor xatarlari:
CO₂ ga yugoriroq narx tufayli operatsion xarajatlarning o’sishi.
Obro’ xatarlari:
Manfaatdor tomonlar (tahlilchilar, investorlar, mijozlar) tarafidan talablar ortishi va CO₂ chiqindilari kompensatsiyasiga xarajatlar oshishi.
Soliqlar qo’llanilgani tufayli ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Iqlim o’zgarishi bilan bog’liq normativ talablarning kuchayishi xavfini inobatga olgan holda, bu holat Kompaniyaning ta’minot zanjiriga ta’sir ko’rsatishi va yetkazib berishlarni xavf ostiga qo’yishi mumkin. Kompaniya o’z yetkazib beruvchilari hamda telekommunikatsiya sektoridagi boshqa kompaniyalar bilan hamkorlik yo‘nalishlarini ishlab chiqmoqda, ular past uglerod chiqindilariga ega iqtisodiyotga o‘tish vazifasini qo‘llab-quvvatlaydi.
Quyidagilarni tatbiq etish lozim: Energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha uzoq muddatli reja, Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish rejasi va uglerodga ichki narx bo‘yicha uslubiyotni ishlab chiqish.
Shaffof kommunikatsiya, tashkilotning barcha miqyoslarida majburiyatlari va asosiy manfaatdor tomonlar bilan alyanslar tuzish orqali xatarlarni boshqarish rejalashtirilgan, bu ekologik majburiyatlar va qonunchilik talablariga muvofiq bo‘lishga yordam beradi.
Kompaniya uchun iqlimiy xatarlar, mitigatsiya zarurati bo‘yicha yanada batafsil axborot quyidagi jadvalda keltirilgan.
Kompaniyaning iqlimiy xatarlari tahlili
Aspekt
Iqlimiy xatarning batafsil tavsifi
Qurg‘oqchilik va suv taqchilligi
Doimiy qurg‘oqchilik suv resurslari kamayishiga va Kompaniya faoliyat yuritayotgan qishloq hududlarida sharoitlar yomonlashishiga olib keladi.
1. Energiya iste’molini optimallashtirish
Harorat ko‘tarilishi
Haroratning asta-sekin ko‘tarilib borishi iqlimga, aholining umumiy salomatligiga uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatadi.
1. Liniyalarni yer ostidan o‘tkazish.
2. Issiqlikka chidamli materiallardan foydalanish .
O‘rmon yong‘inlari
O‘rmon yong‘inlari soni ortishi ekotizimlarni buzadi, havoni yomonlashtiradi, salomatlikka, iqtisodiyotga tahdid soladi va Kompaniya uchun infratuzilma shikastlanishi, ishdagi uzilishlar, moliyaviy yo‘qotishlar bilan xavf soladi.
1. O‘tga chidamli materiallardan foydalanish.
2. Olov tarqalishining oldini olish uchun BS atrofidagi o‘simliklarni nazorat qilish.
Alohida ravishda Kompaniya O‘zbekiston iqtisodiyotining kamuglerodli rivojlanish modeliga o‘tishi doirasida yuzaga keluvchi imkoniyatlarni baholashni boshladi. Moliyaviy samaralar va bunday imkoniyatlarni boshqarishga yondashuvlar quyidagi jadvalda keltirilgan.
Energiya iste’molini boshqarish va moliyaviy samara
Imkoniyatlar
Moliyaviy samara
Imkoniyatlarni boshqarish
Resurslardan foydalanish samaradorligi:
Energiya iste’molini boshqarishni yaxshilash hisobiga tarmoqqa va operatsiyalarga xarajatlar optimizatsiyasi
Operatsion xarajatlarning kamayishi.
Energiya samaradorligining oshishi “O‘zbektelekom” AKga ushbu tarmoqda muhim raqobat afzalligini beradi, chunki tarmoqlarining samaradorligi va barqarorligini oshiradi va operatsion biznes rivojlanishining energiya iste’molidan ajratish imkonini beradi.
Mahsulotlar va xizmatlar:
Internetga ulanish va raqamlashtirish bo‘yicha yechimlar iqtisodiyotning bosha tarmoqlarini ugleroddan xoli qilish uchun asosiy ahamiyatga ega bo‘lib, “O‘zbektelekom”ga biznes uchun yangi imkoniyatlardan foydalanish imkonini beradi.
Tushumning ortishi Internetga ulanishga, iqtisodiyotning dekarbonizatsiyasiga xizmat qiluvchi mahsulotlar va xizmatlarga talabning ortishi bilan bog‘liq.
Keng polosali ulanishga, Ashyolar Interneti, bulutli hisoblash va katta ma’lumotlarga asoslangan raqamli servislar “O‘zbektelekom” AK mijzolari tomonidan resurslar iste’mol qilinishini optimallashtirishga va shu orqali ularning atrof-muhitga ta’sirini optimallashtirishga qodir. “O‘zbektelekom” AKning texnologik bo‘linmasi kattaroq ko‘lamga ega bo‘lish va yetakchi raqamli yechimlarni integratsiyalash uchun raqamli xizmatlarni rivojlantirishni rag‘batlantiradi, ular “O‘zbektelekom” AK B2B-mijozlariga yanada raqamlashgan va barqaror biznes-model sari ilgarilashda yordam beradi.
Energiya manbalari:
Energiya tashuvchilar narxlari volatilligining ta’sirini kamaytirish va an’anaviy energiya manbalaridan farqli ravishda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish evaziga elektr energiyasiga ekspluatatsiya xarajatlarini tejash.
Operatsion xarajatlarni kamaytirish.
“O‘zbektelekom” AKning strategik maqsadlaridan biri — qayta tiklanuvchi energiya manbalariga o‘tish va milliy rivojlanish strategiyasiga muvofiq, 2035-yilgacha Kompaniya umumiy energiya muvozanatidagi qayta tiklanuvchi elektr energiyasi iste’moli ulushini 30 % gacha yetkazilganda, 2050-yilga borib (optimistik ssenariy), 2060-yilga borib (pessimistik ssenariy) uglerod neytralligiga erishish. Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish rejasi “O‘zbektelekom” AK uchun elektr energiyasiga xarajatlarni sezilarli tejashga olib keluvchi barcha turdagi yechimlar (mustaqil generatsiya, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kelib chiqishi kafolati bilan sotib olish, taqsimlangan generatsiya)ni o‘z ichiga olishi mumkin.
Barqaror moliyalashtirish manbalari:
Yangi moliyalashtirish manbalaridan foydalanish:
• kapital bozorlari va bank tomonidan moliyalashtirilishi;
• barqarorlik mezonlari inobatga olingan holda foydalaniladigan vositalar diversifikatsiyasi (obligatsiyalar, gibridlar, qarzlar).
Investorlar bazasi va tipologiyasini kengaytirish.
Moliyalashtirish shartlari salohiyatli yaxshilanishi.
“O‘zbektelekom” AK atrof-muhitga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi loyihalarni moliyalashtirish uchun “yashil” obligatsiyalardan va gibrid “yashil” va barqaror vositalardan foydalanishi mumkin. Masalan, energiya samaradlorligini oshirish uchun ham statsionar, ham mobil telekommunikatsiya tarmoqlarini qayta tashkil qilish va modernizatsiyalash bo‘yicha loyihalar.
Bundan tashqari, “O‘zbektelekom” AK barqaror rivojlanish maqsadlari bilan bog‘liq, tashlamalarni qisqartirish bilan bog‘liq korporativ maqsadlarga erishishda ilgarilashga muvaffaq bo‘lish imkonini beruvchi qarz yoki kredit kabi boshqa barqaror bank moliyaviy vositalaridan foydalanishi mumkin.

Sector-Specific and Climate Agenda
The telecommunications sector is not a major source of global greenhouse gas emissions, accounting for an estimated 1.8–2.8% 4. However, with the development of the industry, emissions are growing: from 530 million tCO₂-eq in 2002 to 800–2,300 million tCO₂-eq in 2020.
International organizations, including ITU, GeSI, GSMA, and SBTi, are actively developing a climate agenda and standards for reducing emissions. For example, GSMA reports that 29 operators serving 30% of global mobile connections have adopted emission reduction targets in line with the ITU standard, calculated for 2032.
In Uzbekistan, as part of the regulation of the telecommunications sector, as well as the environmental and social aspects of the companies’ activities for the period from 1992 to 2023, the following regulatory acts have been adopted and are in force:
Strategic documents:
1. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan «On the Uzbekistan-2030 Strategy» №-158 dated September 11, 2023.
2. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 5, 2020, № 6079 «On the Approval of the Strategy «Digital Uzbekistan — 2030» and Measures for Its Effective Implementation» №-6079 dated October 5, 2020.
3. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 4, 2024, №-112 «On measures to ensure the unconditional implementation of agreements between the Republic of Uzbekistan and the People’s Republic of China and further deepening of comprehensive strategic partnership relations» №-112 dated March 4, 2024.
4. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2023, № PP-300 «On measures to ensure the high-quality and timely implementation of the «Uzbekistan-2030» strategy in 2023» №-300 dated September 11, 2023.
4 More emissions than meet the eye: Decarbonizing the ICT sector , available at: 2023_07_04_Decarbonization-ICT.pdf
Sector regulation:
1. Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan «On measures for the further development of the telecommunications infrastructure of the Republic of Uzbekistan»№-699 dated November 19, 2021.
Environmental regulation:
1. Law of the Republic of Uzbekistan «On Environmental Protection» №-754 dated December 9, 1992.
2. Law of the Republic of Uzbekistan «On Air Protection» №-353 dated December 27, 1996.
3. Law of the Republic of Uzbekistan «On Waste» №-365 dated April 5, 2002.
4. Law of the Republic of Uzbekistan «On Environmental Expertise» №-73 dated May 25, 2000.
5. Law of the Republic of Uzbekistan «On Water Supply and Water Disposal» №-784 dated November 3, 2022.
1. Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan «On measures for the certification of products and services to ensure environmental safety» №-318 dated December 26, 1997.
2. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan №-46 «On measures to accelerate forest exploration in the republic and more effective organization of tree protection» №-46 dated December 30, 2021.
3. Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan «On measures to further improve the efficiency of work in the field of household waste management» №-787 dated October 2, 2018.
Social regulation:
1. Labor Code of the Republic of Uzbekistan №-517 dated December 21, 1995.
2. Law of the Republic of Uzbekistan «On the Protection of Consumer Rights» №-221 dated 26.04.1996.
3. Law of the Republic of Uzbekistan «On Equal Rights and Opportunities for Women and Men» №-640 dated September 2, 2019.
According to the program of measures for the implementation of the «Digital Uzbekistan — 2030» Strategy, the main directions for the development of information technologies and telecommunications networks have been identified, including:
In 2024, the Company analyzed key environmental and social legislation in Uzbekistan, as well as the requirements established by the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). The analysis identified areas for reducing risks in the field of environmental and social responsibility. The table below lists the necessary measures.
E&S assessment and management (in accordance with AIIB recommendations)
ESS for E&S assessment and management (in accordance with AIIB recommendations*)
Uzbekistan laws and regulations
Gaps
Measures to compensate for gaps
ESS 1
The Law on Nature Protection (№ 754-XII, 1992) and CM Resolution № 491 (2001) require an EIA, including an assessment of the impact on the environment and human health. However, climate risks and changes are not considered.
Consultations with stakeholders are often formal, without meaningful involvement. Climate change is not taken into account.
Introduce climate risk assessment as required by the AIIB. Organize transparent consultations with the involvement of all stakeholder groups.
ESS 2
The Law of the Republic of Uzbekistan «On Local Self-Government of Citizens» (№-637 of 2019) requires consultation with local communities when installing telecommunications infrastructure, including antennas and masts.
In accordance with ESS2 requirements, no forced resettlement is envisaged. Equipment will be located on land and in premises owned by JSC Uzbektelecom JSC.
In accordance with Article 214 of the Civil Code of the Republic of Uzbekistan5, all land is owned by the republic, and the right to dispose of land plots intended for the installation of towers or the laying of cables belongs to Uzbektelecom JSC.
ESS 3
In Uzbekistan, indigenous peoples are not officially recognized as a category. There is no relevant legislation to protect their rights or provide for mandatory consultations.
According to the preliminary classification assigned to category B by the ESP Bank, the application of ESS 1 and ESS 2 standards is required. ESS 3 is not applicable as there are no groups in the country that meet the definition of indigenous peoples as specified in ESS 3.
At present, the implementation of measures under ESS Standard 3 is not applicable to financed projects.
Monitoring and reporting on environmental and social commitments, including regular reporting, is required.
The Environmental Control Act (№-382, 2013) regulates environmental monitoring.
Social aspects are regulated in accordance with the Law on Public Control (№-474 of 12.04.2018).
Social risks and regular reporting on them are not provided for in the legislation.
Implement a social risk monitoring system that meets AIIB requirements. Include regular reports on the environmental and social aspects of financed projects.
5 Civil Code of the Republic of Uzbekistan dated March 1, 1997
In 2024, the Company began conducting a preliminary analysis of climate risks and opportunities in order to better manage such risks, taking into account the possible financial consequences, as well as an analysis of opportunities for the telecommunications industry in the context of implementing a carbon neutrality strategy and exploring additional opportunities for timely optimization of the business model.
Based on the analysis of climate risks and opportunities, the Company has identified key risks that may affect its operations and has identified prospects for the telecommunications sector. The following figure and Table 18 present the main climate risks and opportunities that the Company will take into account in its future planning and decision-making to reduce the impact of climate change and optimize its business model.
Diagram of key climate risks
Risks
Physical Risks
Chronic Risks:
Droughts: Continuous droughts lead to a decrease in water resources and worsening economic conditions for rural areas where the Company operates.
Rising Temperatures: Gradual increases in temperature have a long-term impact on the climate and overall public health, including the health of the Company’s employees.
Soil Erosion: Improper land use and uncontrolled irrigation result in gradual soil erosion, which negatively affects agricultural conditions and economic activity in the regions where the Company operates.
Acute Risks:
Floods and torrents: Cause significant destruction to infrastructure and crop losses.
Dust storms: Can severely degrade air quality, harming the health of people in rural regions of Uzbekistan where the Company operates, as well as disabling the Company’s equipment.
Financial Impacts
Increase in operating expenses due to the need for replacement (repair) of damaged assets (equipment)
Increase in operating expenses due to the replacement of damaged assets
Risk Management
To manage chronic physical risks, the Company is developing an Energy Efficiency Plan aimed at reducing electricity consumption, along with a program to expand the use of renewable energy sources (RES).
Specifically, the Company is reducing electricity consumption by operating solar panels with a total capacity of 2,712 kW.
To manage this risk, the Company plans to account for the need to create reserves and additional insurance for assets in regions (branches) vulnerable to such impacts. Additionally, the Company plans to develop and approve a climate strategy.
In Uzbekistan, a service for notifying the population about emergency situations is being developed. The Company is involved in efforts to inform the public and plans its operations to counteract emergencies, including through its branch network.
Transition Risks
Regulatory Risks:
Price increases for certain products and services due to direct or indirect taxes or fees on CO₂ emissions (energy, transportation, etc.).
Market Risks:
Increased operational costs due to higher CO₂ prices.
Reputation Risks:
Rising demands from stakeholders (analysts, investors, customers) and increased costs for compensating CO₂ emissions.
Increase in operating expenses due to the implementation of taxes.
Increase in operational costs
Considering that the risk of tightening regulatory requirements related to climate change may affect the Company’s supply chain, potentially jeopardizing deliveries, the Company is developing joint projects with its suppliers and other companies in the telecommunications sector that share the goal of transitioning to a low-carbon economy.
It is necessary to implement: a long-term energy efficiency improvement plan, a renewable energy usage plan, and to develop a methodology for internal carbon pricing.
Risk management will be carried out through transparent communication, commitments at all organizational levels, and the creation of alliances with key stakeholders, which helps meet environmental expectations and comply with legislative requirements.
More detailed information on climate risks for the Company and the need for mitigation is presented in the table below.
Analysis of the Company’s climate risks
Aspect
Detailed description of climate risk
Risk management
Droughts and water shortages
Persistent droughts lead to a reduction in water resources and worsening conditions for rural regions where the Company operates
1. Optimization of energy consumption
Rising temperatures
Gradual temperature increases have a long-term impact on the climate and overall public health.
1. Underground cable laying
2. Use of heat-resistant materials
Forest fires
The increase in the number of forest fires destroys ecosystems, worsens air quality, threatens health and the economy, and poses a threat to companies through damage to infrastructure, operational disruptions, and financial losses.
1. Use of fire-resistant materials
2. Control of vegetation around BS to prevent the spread of fire
Separately, the Company has begun to assess the opportunities arising from Uzbekistan’s transition to a low-carbon development model. The financial effects and approaches to managing these opportunities are presented in the table below.
Financial effects and energy consumption management
Opportunities
Financial Effects
Opportunity management
Resource efficiency:
Optimization of network and operational costs through improved energy consumption management.
Reduction in operating expenses.
Improved energy efficiency will give Uzbektelecom JSC a significant competitive advantage in this sector, as it will increase the efficiency and sustainability of its networks and allow it to decouple the growth of its operational business from energy consumption.
Products and services:
Internet connectivity and digitalization solutions are fundamental to the decarbonization of other sectors of the economy and enable Uzbektelecom JSC to access new business opportunities.
Revenue growth is linked to increased demand for internet connectivity, products, and services that contribute to the decarbonization of the economy.
Digital services based on broadband connectivity, the Internet of Things, cloud computing, and big data can optimize resource consumption by Uzbektelecom JSC ‘s customers and thus reduce their environmental impact. The technology division of Uzbektelecom JSC is promoting the development of digital services to achieve greater scale and integration of leading digital solutions that will help Uzbektelecom JSC ‘s B2B customers move towards a more digital and sustainable business model.
Energy sources:
Reduced exposure to energy price volatility and savings in electricity operating costs through the use of renewable energy sources as opposed to traditional energy sources.
Reduced operating costs.
One of the strategic goals of Uzbektelecom JSC is to transition to renewable energy sources and achieve carbon neutrality by 2050 (optimistic scenario) in accordance with the national development strategy. by 2060 (pessimistic scenario), provided that the share of electricity consumption from renewable sources reaches 30% of the Company’s total energy balance by 2035. The renewable energy plan may include all types of solutions (independent generation, purchase of renewable energy with guarantees of origin, distributed generation) that will lead to significant savings in electricity costs for Uzbektelecom JSC.
Sources of sustainable financing:
Access to new sources of financing:
• Capital markets and bank financing.
• Diversification of instruments used (bonds, hybrids, loans) taking into account sustainability criteria.
Expansion of the investor base and typology.
Potential improvement in financing conditions.
Uzbektelecom JSC can use green bonds and hybrid green and sustainable instruments to finance projects that have a positive impact on the environment. For example, projects to transform and modernize telecommunications networks, both fixed and mobile, with a view to improving their energy efficiency.
In addition, Uzbektelecom JSC may use other sustainable banking financial instruments, such as loans and credits linked to sustainable development goals, which will enable them to make progress in achieving their corporate goals related to reducing emissions.