Tarmoqning o‘ziga xosligi va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va moslashishga qaratilgan chora-tadbirlar
GRI 2-23, 2-24, 201-2
Telekommunikatsiya tarmog‘i issiqxona gazlari global tashlamalarining asosiy manbayi hisoblanmaydi — uning ulushi 1,8–2,8 %4 atrofida baholanadi. Biroq, tarmoq rivojlangani sari tashlamalar hajmi ortmoqda: 2002-yildagi 530 mln t CO₂-ekvivalentidan 2020-yildagi 800–2300 mln t CO₂-ekvivalentigacha.
Xalqaro tashkilotlar, jumladan ITU, GeSI, GSMA va SBTi klimatik kun tartibini faol rivojlantirmoqdalar va tashlamalarni kamaytirish bo‘yicha standartlar ishlab chiqmoqdalar. GSMA xabar berishicha, jahondagi mobil ulanishlarning 30 % ga xizmat ko‘rsatuvchi 29 ta operator ITU standartiga muvofiq, 2032-yilgacha mo‘ljallangan tashlamalarni qisqartirish maqsadlarini qabul qildi.
O‘zbekistonda, telekom-sektorni, shuningdek, Kompaniya faoliyatining ekologik va ijtimoiy jihatlarini tartibga solish doirasida, 1992–2023-yillar oralig‘ida quyidagi normativ aktlar qabul qilindi va amal qilmoqda:
Strategik hujjatlar:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston-2030 strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-158-son Farmoni.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktabrdagi “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6079-son Farmoni.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi kelishuvlarning so‘zsiz ijrosini ta’minlash va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-112-son qarori.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-300-son qarori.
4 More emissions than meet the eye: Decarbonizing the ICT sector , available at: 2023_07_04_Decarbonization-ICT.pdf
Tarmoqni tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi VMQ-699-son qarori.
Ekologik tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida” 1992-yil 9-dekabrdagi O‘RQ-754-son Qonuni.
2. O‘zbekiston Respublikasining “Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida” 1996-yil 27-dekabrdagi O‘RQ-353-son Qonuni.
3. O‘zbekiston Respublikasining “Chiqindilar to‘g‘risida” 2002-yil 5-apreldagi O‘RQ-365son Qonuni.
4. O‘zbekiston Respublikasining “Ekologik ekspertiza to‘g‘risida” 2000-yil 25-maydagi O‘RQ-73-son Qonuni.
5. O‘zbekiston Respublikasining “Ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish to‘g‘risida” 2022-yil 3-noyabrdagi O‘RQ-784 Qonuni.
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1997-yil 26-dekabrdagi “Ekologik xavfsizlikni ta’minlash maqsadlarida mahsulotlar va xizmatlarni sertifikatlashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 318-son qarori.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi “Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-46-son Farmoni.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-oktabrdagi “Maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi ishlar samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 787-son qarori.
Ijtimoiy tartibga solish:
1. O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksi O’RQ–798-son, 28.10.2022-y.
2. “Iste’molchilar huquqlarini muhofaza qilish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni, O‘RQ-221, 26.04.1996-y.
3. O‘zbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida” 2019-yil 2-sentabrdagi O‘RQ-562-son Qonuni.
“Raqamli O‘zbekiston–2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturiga muvofiq, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar alohida belgilangan, xususan:
2024-yilda Kompaniya O‘zbekistonning ekologik va ijtimoiy sohadagi asosiy qonunchilik hujjatlarini, shuningdek, “Asian Infrastructure Investment Bank” (AIIB) tomonidan belgilangan talablarni tahlil qildi. Tahlil davomida ekologik va ijtimoiy mas’uliyat sohasida xatarlarni kamaytirish uchun bir qator yo‘nalishlar aniqlandi. Quyidagi jadvalda zaruriy chora-tadbirlar ro‘yxati taqdim etilgan.
E&S ni baholash va boshqarish (AIIB tavsiyalariga muvofiq)
E&Sni baholash va boshqarish bo‘yicha ESS (AIIB tavsiyalariga muvofiq*)
O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari va qoidalari
Bo‘shliqlar
Bo‘shliqlarni to‘ldirish chora-tadbirlari
ESS 1
O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi Qonuni (754-XII-son, 1992-yil) va Vazirlar Mahkamasining 2001-yildagi 491-son qarorida AMTB o‘tkazishni, jumladan atrof-muhit va insonlar salomatligiga ta’sirni baholash o‘tkazilishi belgilangan. Biroq, iqlimiy xatarlar va o‘zgarishlar ko‘rib chiqilmagan.
MT bilan konsultatsiyalar odatda rasmiyatchilik uchun, to‘liq jalb qilinmagan holda amalga oshiriladi. Iqlimiy o‘zgarishlar hisobi mavjud emas.
AIIB tomonidan talab qilinayotgan iqlimiy xatarlar hisobini joriy etish. Manfaatdor tomonlarning barcha guruhlarini jalb etgan holda shaffof konsultatsiyalarni tashkil qilish.
ESS 2
“Fuqarolarning mahalliy o‘zini o‘zi boshqarishi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunida (O‘RQ-637, 2020-y.) –telekommunikatsiya infratuzilmasi, jumladan antenna va machtalar o‘rnatishda mahalliy hamjamiyatlar bilan kelishish lozimligi belgilangan.
ESS2 talablariga muvofiq, majburiy asosda ko‘chirish ko‘zda tutilmagan. Qurilmalar “O‘zbektelekom” AK tasarrufidagi yer uchastkalari va binolarda joylashtiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi5 ning 214-moddasiga muvofiq, barcha yerlar respublika mulki sanaladi, minoralar o‘rnatish yoki kabellar yotqizish uchun mo‘ljallangan yer uchastkalaridan foydalanish huquqi esa, “O‘zbektelekom” AKga tegishli.
ESS 3
O‘zbekistonda tub xalqlar rasman toifa sifatida alohida ajratilmagan. Ularning huquqlarini muhofaza qilish uchun tegishli qonunchilik yoki majburiy konsultatsiyalar mavjud emas.
Bankning ESP bo‘yicha B toifada belgilangan dastlabki tasniflashga ko‘ra, ESS 1 va ESS 2 standartlarini qo‘llash talab etiladi. ESS 3 standartini qo‘llab bo‘lmaydi, chunki mamlakatda ESS 3da ko‘rsatilgan tub xalqlar tushunchasiga muvofiq keluvchi guruhlar mavjud emas.
Joriy vaqtda ESS 3 standarti bo‘yicha chora-tadbirlar tatbiq etilishini moliyalashtirilayotgan loyihalar uchun qo‘llab bo‘lmaydi.
Ekologik va ijtimoiy majburiyatlar bo‘yicha monitoring va hisobot, jumladan muntazam hisobotlar taqdim etish talab qilinadi.
“Ekologik nazorat to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ-382, 2013) ekologik monitoringni tartibga soladi.
Ijtimoiy jihatlar “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi Qonun (O‘RQ-474, 12.04.2018) bilan tartibga solinadi.
Ijtimoiy xatarlar va ular to‘g‘risida muntazam hisobotlar qonunchilikda ko‘zda tutilmagan.
AIIB talablariga muvofiq keluvchi ijtimoiy xatarlar monitoringi tizimini joriy etish. Moliyalashtirilayotgan loyihalarning ekologik va ijtimoiy jihatlari to‘g‘risida muntazam hisobotlarni kiritish.
5 O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi (1997-yil 1-mart)
Iqlimiy xatarlarni ehtimoliy moliyaviy oqibatlar inobatga olingan holda yanada sifatli boshqarish maqsadida, 2024-yilda Kompaniya bunday xatarlar va imkoniyatlarning dastlabki tahlilini, shuningdek, uglerod neytralligi strategiyasini amalga oshirish va biznes-modelni o‘z vaqtida optimallashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni o‘rganish doirasida telekommunikatsiya tarmoqlari uchun imkoniyatlar tahlilini amalga oshirishni boshladi.
O‘tkazilgan iqlimiy xatarlar va imkoniyatlar tahlili asosida Kompaniya uning faoliyatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan asosiy xatarlarni belgiladi, shuningdek, telekommunikatsiya tarmog‘i uchun istiqbollarni belgiladi. Keyingi sxemada va 18-jadvalda kelgusida iqlim o‘zgarishiga ta’sirni kamaytirish va o‘z biznes-modelini optimallashtirish uchun tegishli ishlarni rejalashtirishda va qarorlar qabul qilishda Kompaniya tomonidan inobatga olinishi lozim bo‘lgan asosiy iqlimiy xatarlar va imkoniyatlar aks ettirilgan.
O’zbekiston telekom-tarmog’i uchun iqlimiy xatarlar
Xatarlar
Jismoniy xatarlar
Surunkali xatarlar:
Qurg’oqchilik: Doimiy qurg’oqchilik suv resurslari kamayishiga va Kompaniya faoliyat yuritayotgan qishloq hududlarda sharoritlar yomonlashishiga olib keladi.
Harorat ko’tarilishi: Haroratning asta-sekin ko’tarilishi iqlimga, aholining, jumladan Kompaniya xodimlarining umumiy salomatligiga uzoq muddatli ta’sir ko’rsatadi.
Tuproq erozyasi: yerdan noto’g’ri foydalanish va nazoratsiz sug’orish tuproqning asta-sekin erozyasiga olib keladi, bu qishloq xo’jaligi va Kompaniya o’z faoliyatini yuritadigan hududlardagi iqtisodiy faoliyat sharoitini yomonlashtiradi.
O’tkir xatarlar:
Suv toshqini va sellar: infratuzilmaning sezilarli vayron bo’lishi va hasil yo’qotilishiga olib keladi.
Chang bo’ronlari: havo sifatini jiddiy yomonlashtirib, insonlar salomatligiga, shuningdek Kompaniya jihozlarini ishdan chiqarib, Kompaniya o’z faoliyatini yuritadigan qishloq hududlarda zarar keltirishi mumkin.
Moliyaviy Ta’sir
Shikastlangan aktivlar (jihozlar)ni almashtirish (ta’mirlash) zarurati tufayli operatsion xarajatlarning o’sishi
Shikastlangan aktivlarni almashtirish tufayli ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Xatarlarni boshqarish
Kompaniya surunkali jismoniy xatarlarni boshqarish maqsadida elektr energiyasi iste’molini kamaytirishga qaratilgan Energiya samaradorligi rejasini ishlab chiqmoqda hamda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan (QTM) foydalanishni kengaytirish dasturini amalga oshirmoqda.
Xususan, Kompaniya umumiy quvvati 2 712 kVt bo’lgan quyosh panellari orqali elektr energiyasi iste’molini kamaytirmoqda.
Ushbu xatarni boshqarish uchun Kompaniya bunday ta’sirlarga sezgir hududlardagi (filiallardagi) aktivlar uchun zaxiralar yaratish va qo’shimcha sug’urta mexanizmlarini joriy etishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, Kompaniya iqlim strategiyasini ishlab chiqish va tasdiqlashni mo’ljallamoqda.
O’zbekistonda favqulodda vaziyatlar haqida aholiga xabar berish xizmati ishlab chiqilmoqda. Kompaniya aholiga ma’lumot yetkazishda faol ishtirok etmoqda va o’z filial tarmog’i orqali favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda ularga qarshi chora ko’rish faoliyatini rejalashtirmoqda.
O’tuvchan xatarlar
Tartibga solish xatarlari:
CO₂ chiqindilari uchun bevosita yoki bilvosita soliqlar yoki yig’imlar tufayli muayyan mahsulot va xizmatlar (energiya, transport va h.k.) narxlarining o’sishi.
Bozor xatarlari:
CO₂ ga yugoriroq narx tufayli operatsion xarajatlarning o’sishi.
Obro’ xatarlari:
Manfaatdor tomonlar (tahlilchilar, investorlar, mijozlar) tarafidan talablar ortishi va CO₂ chiqindilari kompensatsiyasiga xarajatlar oshishi.
Soliqlar qo’llanilgani tufayli ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Ekspluatatsiya xarajatlarning o’sishi
Iqlim o’zgarishi bilan bog’liq normativ talablarning kuchayishi xavfini inobatga olgan holda, bu holat Kompaniyaning ta’minot zanjiriga ta’sir ko’rsatishi va yetkazib berishlarni xavf ostiga qo’yishi mumkin. Kompaniya o’z yetkazib beruvchilari hamda telekommunikatsiya sektoridagi boshqa kompaniyalar bilan hamkorlik yo‘nalishlarini ishlab chiqmoqda, ular past uglerod chiqindilariga ega iqtisodiyotga o‘tish vazifasini qo‘llab-quvvatlaydi.
Quyidagilarni tatbiq etish lozim: Energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha uzoq muddatli reja, Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish rejasi va uglerodga ichki narx bo‘yicha uslubiyotni ishlab chiqish.
Shaffof kommunikatsiya, tashkilotning barcha miqyoslarida majburiyatlari va asosiy manfaatdor tomonlar bilan alyanslar tuzish orqali xatarlarni boshqarish rejalashtirilgan, bu ekologik majburiyatlar va qonunchilik talablariga muvofiq bo‘lishga yordam beradi.
Kompaniya uchun iqlimiy xatarlar, mitigatsiya zarurati bo‘yicha yanada batafsil axborot quyidagi jadvalda keltirilgan.
Kompaniyaning iqlimiy xatarlari tahlili
Aspekt
Iqlimiy xatarning batafsil tavsifi
Qurg‘oqchilik va suv taqchilligi
Doimiy qurg‘oqchilik suv resurslari kamayishiga va Kompaniya faoliyat yuritayotgan qishloq hududlarida sharoitlar yomonlashishiga olib keladi.
1. Energiya iste’molini optimallashtirish
Harorat ko‘tarilishi
Haroratning asta-sekin ko‘tarilib borishi iqlimga, aholining umumiy salomatligiga uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatadi.
1. Liniyalarni yer ostidan o‘tkazish.
2. Issiqlikka chidamli materiallardan foydalanish .
O‘rmon yong‘inlari
O‘rmon yong‘inlari soni ortishi ekotizimlarni buzadi, havoni yomonlashtiradi, salomatlikka, iqtisodiyotga tahdid soladi va Kompaniya uchun infratuzilma shikastlanishi, ishdagi uzilishlar, moliyaviy yo‘qotishlar bilan xavf soladi.
1. O‘tga chidamli materiallardan foydalanish.
2. Olov tarqalishining oldini olish uchun BS atrofidagi o‘simliklarni nazorat qilish.
Alohida ravishda Kompaniya O‘zbekiston iqtisodiyotining kamuglerodli rivojlanish modeliga o‘tishi doirasida yuzaga keluvchi imkoniyatlarni baholashni boshladi. Moliyaviy samaralar va bunday imkoniyatlarni boshqarishga yondashuvlar quyidagi jadvalda keltirilgan.
Energiya iste’molini boshqarish va moliyaviy samara
Imkoniyatlar
Moliyaviy samara
Imkoniyatlarni boshqarish
Resurslardan foydalanish samaradorligi:
Energiya iste’molini boshqarishni yaxshilash hisobiga tarmoqqa va operatsiyalarga xarajatlar optimizatsiyasi
Operatsion xarajatlarning kamayishi.
Energiya samaradorligining oshishi “O‘zbektelekom” AKga ushbu tarmoqda muhim raqobat afzalligini beradi, chunki tarmoqlarining samaradorligi va barqarorligini oshiradi va operatsion biznes rivojlanishining energiya iste’molidan ajratish imkonini beradi.
Mahsulotlar va xizmatlar:
Internetga ulanish va raqamlashtirish bo‘yicha yechimlar iqtisodiyotning bosha tarmoqlarini ugleroddan xoli qilish uchun asosiy ahamiyatga ega bo‘lib, “O‘zbektelekom”ga biznes uchun yangi imkoniyatlardan foydalanish imkonini beradi.
Tushumning ortishi Internetga ulanishga, iqtisodiyotning dekarbonizatsiyasiga xizmat qiluvchi mahsulotlar va xizmatlarga talabning ortishi bilan bog‘liq.
Keng polosali ulanishga, Ashyolar Interneti, bulutli hisoblash va katta ma’lumotlarga asoslangan raqamli servislar “O‘zbektelekom” AK mijzolari tomonidan resurslar iste’mol qilinishini optimallashtirishga va shu orqali ularning atrof-muhitga ta’sirini optimallashtirishga qodir. “O‘zbektelekom” AKning texnologik bo‘linmasi kattaroq ko‘lamga ega bo‘lish va yetakchi raqamli yechimlarni integratsiyalash uchun raqamli xizmatlarni rivojlantirishni rag‘batlantiradi, ular “O‘zbektelekom” AK B2B-mijozlariga yanada raqamlashgan va barqaror biznes-model sari ilgarilashda yordam beradi.
Energiya manbalari:
Energiya tashuvchilar narxlari volatilligining ta’sirini kamaytirish va an’anaviy energiya manbalaridan farqli ravishda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish evaziga elektr energiyasiga ekspluatatsiya xarajatlarini tejash.
Operatsion xarajatlarni kamaytirish.
“O‘zbektelekom” AKning strategik maqsadlaridan biri — qayta tiklanuvchi energiya manbalariga o‘tish va milliy rivojlanish strategiyasiga muvofiq, 2035-yilgacha Kompaniya umumiy energiya muvozanatidagi qayta tiklanuvchi elektr energiyasi iste’moli ulushini 30 % gacha yetkazilganda, 2050-yilga borib (optimistik ssenariy), 2060-yilga borib (pessimistik ssenariy) uglerod neytralligiga erishish. Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish rejasi “O‘zbektelekom” AK uchun elektr energiyasiga xarajatlarni sezilarli tejashga olib keluvchi barcha turdagi yechimlar (mustaqil generatsiya, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kelib chiqishi kafolati bilan sotib olish, taqsimlangan generatsiya)ni o‘z ichiga olishi mumkin.
Barqaror moliyalashtirish manbalari:
Yangi moliyalashtirish manbalaridan foydalanish:
• kapital bozorlari va bank tomonidan moliyalashtirilishi;
• barqarorlik mezonlari inobatga olingan holda foydalaniladigan vositalar diversifikatsiyasi (obligatsiyalar, gibridlar, qarzlar).
Investorlar bazasi va tipologiyasini kengaytirish.
Moliyalashtirish shartlari salohiyatli yaxshilanishi.
“O‘zbektelekom” AK atrof-muhitga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi loyihalarni moliyalashtirish uchun “yashil” obligatsiyalardan va gibrid “yashil” va barqaror vositalardan foydalanishi mumkin. Masalan, energiya samaradlorligini oshirish uchun ham statsionar, ham mobil telekommunikatsiya tarmoqlarini qayta tashkil qilish va modernizatsiyalash bo‘yicha loyihalar.
Bundan tashqari, “O‘zbektelekom” AK barqaror rivojlanish maqsadlari bilan bog‘liq, tashlamalarni qisqartirish bilan bog‘liq korporativ maqsadlarga erishishda ilgarilashga muvaffaq bo‘lish imkonini beruvchi qarz yoki kredit kabi boshqa barqaror bank moliyaviy vositalaridan foydalanishi mumkin.

Отраслевая специфика и климатическая повестка
Телекоммуникационный сектор не является основным источником глобальных выбросов парниковых газов — его доля оценивается в 1,8–2,8% 4. Однако с развитием отрасли объёмы выбросов растут: с 530 млн т CO₂-экв. В 2002 году до 800–2 300 млн т CO₂-экв. В 2020 году.
Международные организации, включая ITU, GeSI, GSMA и SBTi, активно развивают климатическую повестку и разрабатывают стандарты по снижению выбросов. Так, GSMA сообщает, что 29 операторов, обслуживающих 30% мировых мобильных соединений, приняли цели по сокращению выбросов в соответствии со стандартом ITU, рассчитанным до 2032 года.
В Узбекистане в рамках регулирования телеком сектора, а также экологических и социальных аспектов деятельности Компаний за период с 1992 по 2023 годы были приняты и действуют следующие нормативные акты:
Стратегические документы:
1. Указ Президента Республики Узбекистан «О стратегии Узбекистан-2030» №УП-158 от 11.09.2023 г.
2. Указ Президента Республики Узбекистан от 5.10.2020 года №6079 «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030» и мерах по её эффективной реализации» №6079 от 5.10.2020 г.
3. Постановление Президента Республики Узбекистан от 4.03.2024 года №ПП-112 «О мерах по обеспечению безусловной реализации соглашений между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой и дальнейшему углублению отношений всестороннего стратегического партнерства» №ПП-112 от 4.03.2024 г.
4. Постановление Президента Республики Узбекистан от 11.09.2023 года №ПП-300 «О мерах по качественной и своевременной реализации стратегии «Узбекистан — 2030» в 2023 году» №ПП-300 от 11.09.2023 г.
4 More emissions than meet the eye: Decarbonizing the ICT sector , available at: 2023_07_04_Decarbonization-ICT.pdf
Регулирование сектора:
1. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры Республики Узбекистан» №ПКМ-699 от 19.11.2021 г.
Экологическое регулирование:
1. Закон Республики Узбекистан «Об охране окружающей среды» №ЗРУ-754 от 09.12.1992 г.
2. Закон Республики Узбекистан «О защите атмосферного воздуха» №ЗРУ-353 от 27.12.1996 г.
3. Закон Республики Узбекистан «Об отходах» №ЗРУ-365 от 05.04.2002 г.
4. Закон Республики Узбекистан «Об экологической экспертизе» №ЗРУ-73 от 25.05.2000 г.
5. Закон Республики Узбекистан «О водоснабжении и водоотведении» №ЗРУ-784 от 03.11.2022 г.
1. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по сертификации продукции и услуг в целях обеспечения экологической безопасности»
№ЗРУ-318 от 26.12.1997 г.
2. Указ Президента Республики Узбекистан №ПФ-46 «О мерах по ускорению лесоразведочных работ в республике и более эффективной организации охраны деревьев» №ПФ-46 от 30.12.2021 г.
3. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему повышению эффективности работы в сфере обращения с бытовыми отходами» №ПКМ-787 от 2.10.2018 г.
1. Трудовой кодекс Республики Узбекистан №ЗРУ-517 от 21.12.1995 г.
2. Закон Республики Узбекистан «О защите прав потребителей» №ЗРУ-221 от 26.04.1996 г.
3. Закон Республики Узбекистан «О равных правах и возможностях для женщин и мужчин» №ЗРУ-640 от 02.09.2019 г.
Согласно программе мер по реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030» выделены основные направления по развитию информационных технологий и телекоммуникационных сетей, в том числе:
В 2024 году Компания проанализировала ключевые экологические и социальные законодательные акты Узбекистана, а также требования, установленные Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). В ходе анализа были выявлены направления для снижения рисков в области экологической и социальной ответственности, в Таблице ниже представлен перечень необходимых мер.
Оценка и управление E&S (в соответствии с рекомендациями AIIB)
ESS по оценке и управлению E&S (в соответствии с реко­мендациями AIIB*)
Законы и правила Узбекистана
Пробелы
Меры по компенсации пробелов
ESS 1
Закон «Об охране природы» (№754-XII, 1992) и Постановление КМ №491 (2001) требуют проведения ОВОС, включая оценку воздействия на окружающую среду и здоровье людей. Однако климатические риски и изменения не рассматриваются.
Консультации с ЗС часто формальны, без полноценного вовлечения. Нет учета климатических изменений.
Внедрить учет климатических рисков, требуемых AIIB. Организовать прозрачные консультации с вовлечением всех групп Заинтересованных сторон.
ESS 2
Закон Республики Узбекистан «О местном самоуправлении граждан» (№ЗРУ-637 от 2019 года) требует согласования с местными сообществами при установке телекоммуникационной инфраструктуры, включая антенны и мачты.
В соответствии с требованиями ESS2, переселение на принудительной основе не предусмотрено. Оборудование будет размещено на земельных участках и в помещениях, находящихся в собственности АК «­Узбектелеком».
В соответствии со статьей 214 Гражданского кодекса Республики ­Узбекистан5, вся земля находится в республиканской собственности, а право на распоряжения земельными участками, предназначенных для установки вышек или прокладки кабелей, принадлежит АК «­Узбектелеком».
ESS 3
В Узбекистане коренные народы официально не выделены как категория. Соответствующего законодательства для защиты их прав или обязательных консультаций нет.
Cогласно предварительной классификации, назначенной категории B по ESP Банка, требуется применение стандартов ESS 1 и ESS 2. Стандарт ESS 3 не применим, поскольку в стране нет групп, соответствующих определению коренных народов, указанному в ESS 3.
На текущий момент внедрение мер по Стандарту ESS 3 не применимо для финансируемых проектов.
Требуется мониторинг и отчетность по экологическим и социальным обязательствам, включая регулярное предоставление отчетов.
Закон «Об экологическом контроле» (№ЗРУ-382, 2013) регулирует экологический мониторинг.
Социальные аспекты регулируются в соответствии с законом «Об общественном контроле» (№ЗРУ-474 от 12.04.2018).
Социальные риски и регулярная отчетность о них в законодательстве не предусмотрены.
Внедрить систему мониторинга социальных рисков, соответствующую требованиям AIIB. Включить регулярные отчеты об экологических и социальных аспектах финансируемых проектов.
5 Гражданский кодекс Республики Узбекистан от 1 марта 1997 года.
Компания в 2024 году начала выполнять предварительный анализ климатических рисков и возможностей в целях более качественного управления такими рисками с учетом возможных финансовых последствий, а также анализ возможностей для телекоммуникационной отрасли в рамках реализации стратегии углеродной нейтральности и изучения дополнительных возможностей для своевременной оптимизации бизнес-модели.
На основе проведенного анализа климатических рисков и возможностей, Компания определила ключевые риски, которые могут повлиять на её деятельность, а также выявила перспективы для телекоммуникационного сектора. В следующей схеме и Таблице представлены основные климатические риски и возможности, которые Компания будет учитывать при дальнейшем планировании и принятии решений для снижения воздействия изменений климата и оптимизации своей бизнес-модели.
Климатические риски для телеком сектора Узбекистана
Риски
Физические риски
Хронические риски:
Засухи: Постоянные засухи приводят к снижению водных ресурсов и ухудшению условий для сельских регионов, в которых ведет свою деятельность Компания.
Повышение температуры: Постепенное повышение температуры оказывает долгосрочное влияние на климат, общее здоровье населения, включая сотрудников Компании.
Эрозия почвы: Длительное использование земли и неконтролируемое орошение приводят к постепенной эрозии почвы, что ухудшает условия для сельского хозяйства и экономическую активность в регионах где ведет свою деятельность Компания.
Острые риски:
Наводнения и паводки: вызывают значительные разрушения инфраструктуры и потери урожая.
Повышение температуры: могут серьезно ухудшить качество воздуха, нанося вред здоровью людей, сельским регионам Узбекистана, в которых Компания ведет свою деятельность, выводя из строя оборудование Компании.
Финансовые взаимодействия
Рост операционных расходов из-за необходимости замены (ремонтов) поврежденных активов (оборудования)
Рост эксплуатационных расходов из-за замены поврежденных активов.
Управление риском
Для управления хроническими физическими рисками в Компании разрабатывает План энергоэффективности, направленный на сокращение потребления электроэнергии, и программа расширения использования ВИЭ.
В частности, Компания сокращает потребление электроэнергии, эксплуатируя солнечные панели общей мощностью 2 712 кВт.
Для управления этим риском Компания планирует учитывать необходимость формирования резервов и дополнительного страхования активов в регионах (филиалах) подверженных таким воздействиям, кроме того Компания планирует разработать и утвердить климатическую стратегию
В Узбекистане развивается служба по уведомлению населения о чрезвычайных происшествиях — Компания вовлечена в работу по информированию населения и планирует свою работу по противодействию чрезвычайным происшествиям, включая свою филиальную сеть.
Переходные риски
Риски регулирования:
Рост цен на определенные продукты и услуги из-за прямых или косвенных налогов или сборов за выбросы СО₂ (энергия, транспорт и т. д.).
Рыночные риски:
Увеличение операционных расходов из-за более высоких цен на СО₂.
Риски репутации:
Рост требований со стороны заинтересованных сторон (аналитиков, инвесторов, клиентов) и увеличение затрат на компенсацию выбросов СО₂.
Рост эксплуатационных расходов из-за применения налогов.
Рост эксплуатационных расходов
Учитывая, что риск ужесточения нормативных требований, связанных с изменением климата это может повлиять на цепочку поставок Компании, поставив под угрозу поставки. Компания разрабатывает совместные проекты со своими поставщиками и другими компаниями в телекоммуникационном секторе, которые разделяют задачу перехода к экономике с низким уровнем выбросов углерода.
Необходимо внедрить: Долгосрочный план по повышению энергоэффективности, План по использованию возобновляемых источников энергии и разработать методику по внутренней цене на углерод.
Управление риском планируется через прозрачную коммуникацию, обязательства всех уровней организации и создание альянсов с ключевыми заинтересованными сторонами, что помогает соответствовать экологическим ожиданиям и законодательным требованиям.
Более подробная информация по климатическим рискам для Компании, необходимости митигации представлена в Таблице ниже.
Анализ климатических рисков Компании
Аспект
Подробное описание климатического риска
Засухи и дефицит воды
Постоянные засухи приводят к снижению водных ресурсов и ухудшению условий для сельских регионов, в которых ведет свою деятельность Компания
1. Оптимизация энергопотребления
Повышение температуры
Постепенное повышение температуры оказывает долгосрочное влияние на климат, общее здоровье населения
1. Подземная прокладка линий
2. Использование термостойких материалов
Лесные пожары
Рост числа лесных пожаров разрушает экосистемы, ухудшает воздух, угрожает здоровью, экономике и угрожают Компании повреждением инфраструктуры, перебоями в работе, финансовыми потерями.
1. Использование огнестойких материалов
2. Контроль растительности вокруг БС для предотвращения распространения огня
Отдельно Компания начала проводить оценку возможностей, открывающихся в рамках перехода экономики Узбекистана к низкоуглеродной модели развития. Финансовые эффекты и подходы к управлению такими возможностями представлены ниже.
Финансовые эффекты и управление энергопотреблением
Финансовые воздействия
Финансовые эффекты
Управление возможностью
Эффективность использования ресурсов:
Оптимизация затрат на сети и операции за счет улучшения управления энергопотреблением.
Снижение операционных расходов.
Повышение энергоэффективности даст АК «Узбектелеком» важное конкурентное преимущество в этом секторе, поскольку увеличит эффективность и устойчивость его сетей и позволит отделить развитие операционного бизнеса от потребления энергии.
Продукты и услуги:
Решения по подключению к интернету и цифровизации имеют основополагающее значение для обезуглероживания других секторов экономики и позволяют «Узбектелеком» получать доступ к новым возможностям для бизнеса.
Увеличение выручки связано с повышением спроса на подключение к интернету, продукты и услуги, которые способствуют декарбонизации экономики.
Цифровые сервисы, основанные на широкополосном подключении, Интернете вещей, облачных вычислениях и больших данных, способны оптимизировать потребление ресурсов клиентами АК «Узбектелеком» и, таким образом, снизить их воздействие на окружающую среду. Технологическое подразделение АК «Узбектелеком» стимулирует развитие цифровых услуг для достижения большего масштаба и интеграции ведущих цифровых решений, которые помогут B2B-клиентам АК «Узбектелеком» продвигаться к более цифровому и устойчивой бизнес-модели.
Источники энергии:
Снижение подверженности волатильности цен на энергоносители и экономия эксплуатационных расходов на электроэнергию благодаря использованию возобновляемых источников энергии в отличие от традиционных источников энергии.
Одной из стратегических целей АК «­Узбектелеком» является переход на возобновляемые источники энергии и достижение в соответствии с национальной стратегией развития углеродной нейтральности к 2050 года (оптимистичный), к 2060 году (пессимистичный сценарий), при условии доведения потребления электроэнергии из возобновляемых источников до 30% в общем энергобалансе Компании к 2035 году. План использования возобновляемых источников энергии может включать в себя все виды решений (самостоятельная генерация, покупка возобновляемых источников энергии с гарантиями происхождения, распределенная генерация), которые приведут к значительной экономии затрат на электроэнергию для АК «­Узбектелеком».
Источники устойчивого финансирования:
Доступ к новым источникам финансирования:
• Рынки капитала и банковское финансирование.
• Диверсификация используемых инструментов (облигации, гибриды, займы) с учетом критериев устойчивости.
Расширение базы и типологии инвесторов.
Потенциальное улучшение условий финансирования.
АК «Узбектелеком» может использовать «зеленые» облигации и гибридные «зеленые» и устойчивые инструменты для финансирования проектов, оказывающих положительное воздействие на окружающую среду. Например, проекты по преобразованию и модернизации телекоммуникационных сетей, как фиксированных, так и мобильных, с целью повышения их энергоэффективности.
Кроме того, АК «Узбектелеком» может использовать другие устойчивые банковские финансовые инструменты, такие как займы и кредиты, связанные с целями устойчивого развития, которые позволят им добиваться прогресса в достижении корпоративных целей, связанных с сокращением выбросов.