Personalni rivojlantirish va o‘qitish
“O‘zbektelekom” AK personal kasbiy salohiyatini rivojlantirish va o‘qitishni barqaror rivojlanishning asosiy sharti sifatida qabil qiladi. Kompaniyaning muvaffaqiyatli va barqaror ishi bevosita bilim va ko‘nikmalari dolzarb ishlab chiqarish va tijoriy talablarga muvofiq keluvchi xodimlar tayyorgarligi darajasi bilan bog‘liq.
Xodimlarning kasbiy kamolotini ta’minlash uchun “O‘zbektelekom” AKda har yili Kompaniyaning dolzarb talablari va vazifalariga muvofiq kelishiga yo‘naltirilgan malaka oshirish kurslarining keng spektrini o‘z ichiga olgan o‘quv rejasi ishlab chiqiladi. 2024-yil davomida “O‘zbektelekom” AK o‘z xodimlarining kasbiy ko‘nikmalarini va bilimlarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirdi. Hisobot davrida 4 295 nafar xodim O‘zbekiston Respublikasida hamda chet eldagi o‘quv markazlarida ta’lim va qayta tayyorlovdan o‘tdi. Bu maqsadlarga xarajatlarning umumiy summasi yiliga 1 526 mln so‘mdan oshdi.
Maqsadli tayyorgarlik doirasida:
• respublika ta’lim muassasalarida 39 nafar xodim o‘qitildi;
• chet el o‘quv markazlarida — 8 nafar xodim o‘qitildi.
Malaka oshirish va qayta tayyorlash yo‘nalishlarida:
• respublika markazlarida 4 063 nafar xodim malaka oshirdi;
• chet el markazlarida — 185 nafar xodim malaka oshirdi.
Bundan tashqari, Kompaniyaning o‘zida 12 193 nafar xodim uchun ichki seminarlar, konferensiyalar, chet tili kurslari, texnik treninglar va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi. Bu maqsadlarga 25 mln so‘mdan ziyod mablag‘ ajratildi.
2024-yilgi Malaka oshirish rejasiga ko‘ra, quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘quv soatlari o‘tkazildi:
• Iqtisodiyot, moliya va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida menejment.
• 1C-Бухгалтерия (buxgalterlar uchun).
• Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida marketing va xizmatlar taqdim etish.
• Zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (texnik yo‘nalishdagi xodimlar uchun).
• Axborot xavfsizligi.
• Telekommunikatsiyalar sohasida ijtimoiy va huquqiy yo‘nalishlar.
• Telekommunikatsiya tarmoqlarini loyihalashtirish, qurish va texnik xizmat ko‘rsatish.
2021-2024-yy.da ro‘yxatdagi ishchi-xodimlar sonida o‘quv dasturlarida qatnashganlar ulushi, kishi
Personal 2021 2022 2023 2024 Og‘ish, %
O‘quv dasturlarida qatnashgan xodimlar ulushi, % 85 88 95 98 0,03
Jami o‘qitilganlar, kishi 14 765 15 554 16 636 16 488 0,12
Ham mahalliy, ham xorijiy o‘quv muassasalari bilan hamkorlikka alohida e’tibor beriladi. 2003-yildan buyon Kompaniya Sankt-Peterburg davlat telekommunikatsiyalar universiteti bilan faol hamkorlik qilib keladi, unda 2023/2024-o‘quv yilida Kompaniyadan 5 nafar talaba tahsil olmoqda. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va AKT sohasidagi texnikumlar o‘quvchilari uchun diplomoldi amaliyoti muntazam o‘tkazib kelinadi.
Parallel ravishda o‘rta maxsus ma’lumotga ega xodimlarni qo‘llab-quvvatlash davom etmoqda. 2024-yil oxiri holatiga 500 nafar xodim Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarida sirtqi shaklda ta’lim olmoqda, yana 240 ta xodim Toshkentdagi Puchon universitetida sirtqi shaklda o‘qimoqda.
Ta’limga investitsiyalar
2021-2024-yillarda personalni o‘qitishga investitsiyalar, ming so‘m
Ko‘rsatkichlar, ming so‘m 2021 2022 2023 2024 Chetlanish, %
Personalni o‘qitishga investitsiyalar hajmi 707 280 5 918 934 3 893 149 1 526 220 -1,56
Oliy o‘quv yurtlarida personalni maqsadli o‘qitish 365 211 395 571 581 322 987 892 0,7
O‘quv markazlarida malaka oshirish 323 249 5 409 123 3 301 527 513 128 -0,85
Kompaniyada tashkil etilgan o‘quv kurslari va seminarlar 18 820 114 240 10 300 25 200 1,45
“O‘zbektelekom” AK xodimlarning kasbiy va akademik salohiyatlarini rivojlantirish yo‘lida rag‘batlantirish va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash siyosatini amalga oshiradi. Birinchi urinishda xalqaro professional imtihonlar muvaffaqiyatli topshirilganda, xodimlarga imtihon yig‘imi, tayyorlov kurslari (mavjud bo‘lsa) va shu kabi to‘lovlarga amalda sarflangan xarajatlar qoplab beriladi.
Shuningdek, Kompaniyaning 2024-yil 17-dekabrdagi 415-son buyrug‘iqa muvofiq:
• ilmiy daraja (PhD, fan nomzodi yoki doktori), yoki
• professional sohasidagi xalqaro sertifikatga ega xodimlar uchun ish haqiga har oylik qo‘shimcha haq to‘lanadi.

Развитие и обучение персонала
АК «Узбектелеком» рассматривает развитие профессиональных компетенций и обучение персонала как ключевое условие устойчивого развития. Успешная и стабильная работа Компании напрямую связана с уровнем подготовки сотрудников, чьи знания и навыки соответствуют актуальным производственным и коммерческим требованиям.
Для обеспечения профессионального роста сотрудников АК «Узбектелеком» ежегодно разрабатывается план обучения, включающий широкий спектр курсов повышения квалификации, ориентированных на соответствие актуальным требованиям и задачам Компании. В течение 2024 года АК «Узбектелеком» продолжило системную работу по развитию профессиональных навыков и знаний своих сотрудников. За отчетный период 4 295 сотрудника прошли обучение и переподготовку в учебных центрах как в Республике Узбекистан, так и за рубежом. Общая сумма затрат на эти цели превысила 1 526 млн сум в год.
В рамках целевой подготовки:
• в Республиканских образовательных учреждениях обучение прошли 39 сотрудников,
• в зарубежных — 8 сотрудников.
По направлениям повышения квалификации и переподготовки:
• в Республиканских центрах прошли обучение 4 063 сотрудника,
• в зарубежных — 185 сотрудника.
Кроме того, в самой Компании были организованы внутренние семинары, конференции, курсы иностранных языков, технические тренинги и практические занятия для 12 193 сотрудников. На эти цели выделено более 25 млн сум.
Согласно Плану повышения квалификации на 2024 год проведены учебные часы по следующим направлениям:
• Экономика, финансы и менеджмент в области информационно-коммуникационных технологий;
• 1С — Бухгалтерия (для бухгалтеров);
• Маркетинг и предоставление услуг в области информационно-коммуникационных технологий;
• Современные информационно-коммуникационные технологии (для сотрудников технического направления);
• Информационная безопасность;
• Социальные и правовые направления в сфере телекоммуникаций;
• Проектирование, строительство и техническое обслуживание телекоммуникационных сетей.
Доля работников, прошедших обучение от списочной численности работников в 2021–2024 годах, ед.
Персонал 2021 2022 2023 2024 Отклонение, %
Доля работников, прошедших обучение, % 85 88 95 98 0,03
Всего обучено, чел. 14 765 15 554 16 636 16 488 0,12
Особое внимание уделяется сотрудничеству с учебными заведениями, как местными, так и зарубежными. С 2003 года Компания активно взаимодействует с Санкт-Петербургским государственным университетом телекоммуникаций, в котором в 2023/2024 учебном году обучается 5 студентов от Компании. Регулярно проводится производственная и преддипломная практика для студентов Ташкентского университета информационных технологий и учеников техникумов в области ИКТ.
Параллельно продолжается поддержка сотрудников со среднеспециальным образованием. На конец 2024 года 500 сотрудников обучаются заочно в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах, еще 240 сотрудников проходят заочное обучение в Пучонском университете в Ташкенте.
Инвестиции в обучение
Инвестиции в обучение персонала в 2021–2024 годах, тыс. сум.
Показатели, тыс. сум 2021 2022 2023 2024 Отклонение, %
Объем инвестиций в обучение персонала 707 280 5 918 934 3 893 149 1 526 220 -1,56
Целевое обучение персонала в высших учебных заведениях 365 211 395 571 581 322 987 892 0,7
Повышение квалификации в учебных центрах 323 249 5 409 123 3 301 527 513 128 -0,85
Учебные курсы и семинары, организованные на предприятии 18 820 114 240 10 300 25 200 1,45
АК «Узбектелеком» реализует политику поощрения и финансовой поддержки сотрудников, направленную на развитие профессиональных и академических компетенций. При успешной сдаче международных профессиональных экзаменов с первой попытки, сотрудникам компенсируются фактически понесённые расходы на оплату экзаменационного сбора, подготовительные курсы (при наличии) и тд.
Также, Согласно Приказу № 415 от 17.12.2024 г., сотрудникам, имеющим:
• учёную степень (PhD, кандидат или доктор наук), либо
• международный сертификат в профессиональной области, предоставляется ежемесячная доплата к заработной плате.