1 Yoritkichlarga harakat datchiklarini o‘rnatish 878 1 050
Energiya samaradorligini oshirishga alohida e’tibor berilmoqda. Asosiy qadamlardan biri -signalning kamroq yo‘qotilishi, kuchaytirish va sovitishga ehtiyoj kamligi, shuningdek, mis liniyalarga solishtirganda yuqoriroq o‘tkazuvchanlik qobiliyatiga egaligi sababli energiya iste’molini sezilarli kamaytiruvchi optik tolali texnologiyalarga o‘tish bo‘ldi. “O‘zbektelekom” AK quyidagi texnologiyalarni joriy etadi:
• SPC — mobil tarmoq unumdorligini va boshqaruv samaradorligini oshirish;
• 5G SA — 5G tarmog‘i uchun mustaqil infratuzilma;
• VoLTE va VoWiFi — LTE va Wi-Fi bo‘yicha ovozli aloqa;
• IMS — VoLTE va VoWiFi uchun multimedia tizimlari.
Yangi DWDM qurilmasi XET-T tavsiyalariga muvofiq keladi, CDC, Flex Spectrum va Gridless funksiyalarini qo‘llab-quvvatlaydi, moslashuvchanlik va masshtablanishni ta’minlaydi. IP/MPLS qurilmalari ITU RFC5951 standartlari talablariga javob beradi va IPv6 ni qo‘llab-quvvatlaydi.
Kompaniyaning 2024-yildagi umumiy energiya iste’moli, tendensiyalarga qaraganda, mobil va statsionar manbalar, shuningdek, xarid qilinadigan elektr energiya uchun yoqilg‘i iste’moli o‘sishini ko‘rsatadi, bu Kompaniyaning ishlab chiqarish quvvatlari kengayishi va avtoparkning kengayishi hamda transport vositalaridan foydalanish intensivligi ortishi bilan bog‘liq. Shunga qaramay, 2022-2024-yy. mobaynida Kompaniyada QTEM ulushining oshishi barqaror tendensiyasi kuzatilmoqda.
Qayta tiklanmaydigan manbalardan yoqilg‘i iste’moli keskin qisqardi.
• 2023-yilga nisbatan, 2024-yilda benzin iste’moli 10,8 % ga o‘sdi (1 314 140 l. dan 1 456 404 l. gacha).
• Tabiiy gaz iste’moli 13,4 % ga oshdi (1 624 ming m³ dan 1 842 ming m³ gacha).
• Dizel yoqilg‘idan foydalanish 182,4 % ga ortdi (442 082 l.dan 1 248 402 l.gacha).
Tabiiy gaz va yoqilg‘i iste’molining 2024-yilda kamayishini qator omillar bilan izohlash mumkin. Birinchidan, Kompaniya 2024-yil boshidan buyon ekspluatatsiya xarajatlarini optimizatsiyalash siyosatini, jumladan ortiqcha qatnovlarni qisqartirish va avtoparkning energiya samaradorligini oshirishni amalga oshirmoqda. Ikkinchidan, “Telecom Car” raqamli yechimining tatbiq etilishi xizmat transportidan foydalanish ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish, ruxsat berilmagan qatnovlarni aniqlash va oldini olish imkonini berdi, bu iste’mol qilinadigan yoqilg‘i hajmini kamaytirishga bevosita ta’sir ko‘rsatdi.
Qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan energiya ulushi oshmoqda: 2024-yilda QTEMdan iste’mol qilingan energiya hajmi 5 951 ming kVt*s.ni tashkil qildi, bu 2023-yildagidan (4 573 ming kVt*s) 30,1 % va 2022-yildagidan (3 409 ming kVt*s) qariyb 1,75 barobar ko‘pdir. 2024-yilda qayta tiklanuvchi manbalardan energiya ishlab chiqarish hajmining o‘sishi qo‘shimcha raivshda yalpi quvvati 1128 kVt bo‘lgan quyosh elektr stansiyalari o‘rnatilishi bilan bog‘liq.
Elektr energiyasi xaridi oshmoqda. 2024-yilda tashkilot 218 632 ming kVt elektr energiyasi xarid qildi, bu 2023-yildagidan (173 737 ming kVt) 25,8 % ga va 2022-yildagidan (165 537 ming kVt) 32,1 % ga ko‘pdir.
GRI 302-1
Tashkilot ichida energiya iste’moli, GJ
Ko‘rsatkich 2022 2023 2024 O‘zgarish 2023-2024-yy., %
YER umumiy iste’moli: 45 257 153 532 340 423 122%
Statsionar yoqish: 45 257 39 323 170 507 334%
Tabiiy gaz 45 257 39 323 170 507 334%
Mobil yoqish: 169 194 114 629 169 917 49%
Benzin 50 188 43 808 48 550 11%
Dizel yoqilg‘i 39 933 16 158 45 629 182%
Tabiiy gaz 67 733 54 243 61 533 13%
Propan 11 341 421 14 204 3 278%
Xarid qilinadigan issiqlik va elektr energiyasi iste’moli
Elektr energiyasi 595 933 625 457 787 076 25,8%
Issiqlik energiyasi 21 892 15 121 18 634 23,2%
Qayta tiklanuvchi manbalardan energiya iste’moli
QTEMdan elektr energiyasi 12 272 16 463 21 424 30,1%
Umumiy energiya iste’moli (yoqilg‘i + xarid qilingan energiya) 844 549 810 993 1 167 557 44,0%
Mobil va statsionar manbalar bo‘yicha yoqilg‘i iste’molining 2022-2024-yy. mobaynidagi dinamikasi o‘zaro farqlanadi: statsionar yoqish uchun tabiiy gaz iste’moli hajmi va transport uchun dizel yoqilg‘isi iste’moli 2024-yilda 2023-yildagiga nisbatan sezilarli o‘sdi (tegishlicha, 334 % va 182 % ga). 2022-2024-yillarda tashkilotning energiya iste’moli dinamikasi shu bilan izohlanadi.
Foydalanilayotgan energiya resurslarining to‘liq hisobi tashkilotda faqat 2024-yildan buyon yuritiladi va to‘liq boshlang‘ich axborotga ega bo‘lish hamda energiya resurslari iste’molini qisqartirish uchun bazaviy liniyani belgilash va kelgusida tashkilotni dekarbonizatsiyalash dasturini ishlab chiqish uchun issiqxona gazlari Scope 1 va 2 tashlamalarining to‘liq hisobini yuritish uchun, energiya resurslari iste’moli hisobini yanada takomillashtirish rejalashtirilgan.
2024-yilda “O‘zbektelekom” AK tomonidan qayta tiklanuvchi energiya obyektlarini o‘rnatish va ishga tushirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida axborot (quyosh batareyalari, kVt)
Energiya resurslariga moliyaviy xarajatlar
Kompaniya 2024-yildan buyon transport vositalaridan yanada ekologik toza foydalanish va IG tashlamalarini qisqartirishga moyillik yo‘lida yoqilg‘i-energiya tizimlari iste’moliga xarajatlarni optimizatsiyalashni o‘tkazmoqda. Shuningdek, Kompaniya ruxsat berilmagan qatnovlarni bartaraf etib, xizmat avtomobillari yurishini nazorat qiluvchi “Telecom car” ilovasini ishga tushirdi.
2024-yilda elektr energiyasiga xarajatlarning 101,9 % ga o‘sishi kuzatildi, bu tariflar va iste’mol hajmi oshishi bilan bog‘liq bo‘ldi. Shu bilan birga, dizel yoqilg‘isiga xarajatlar 22,9 % ga qisqardi, bu isitish tizimlari optimizatsiyasi va binolarning energiya samaradorligi oshishi bilan izohlanadi.
Energiyaga xarajatlar, mln so‘m QQS bilan
Yoqilg‘i turi 2022 2023 2024
Elektr energiyasi 64 775 87 028 175 687
Issiqlik energiyasi 729 576 995
Dizel yoqilg‘isi 9 650 15 322 11 814
Benzin 9 890 12 230 11 831
Tabiiy gaz 778 938 2 017
Avtotransport uchun gaz 3 719 4 795 5 302
Jami: 85 822 116 094 207 646
GRI 302-3
Energiya sig‘imining tushumga nisbati6
Ko‘rsatkich O‘lchov birligi 2022 2023 2024
Umumiy energiya iste’moli GJ 844 549 810 993 1 167 557
Solishtirma energiya iste’moli GJ/mlrd so‘m 136 107 134
Tushum mlrd so‘m 6 220 7 548 8 712
6 Ma’lumotlar dastlabki jamlanma moliyaviy hisobot asosida taqdim etildi. Kompaniya yakuniy hisob ko‘rsatkichlariga 31.08.2025-y.gacha aniqlik kiritish huquqiga ega.
TC-TL-130a.1
2024-yilda Kompaniya tomonidan iste’mol qilingan elektr energiyasining umumiy miqdori 1 167 557 GJ, ulardan 16 062 GJ qayta tiklanuvchi manbalardan olingan energiyaga to‘g‘ri keladi. Shu tariqa, umumiy iste’mol hajmidagi qayta tiklanuvchi energiya manbayining ulushi 1,83 % (21 424,3 GJ)ni tashkil qildi. 2024-yilda tashqi manbalardan xarid qilingan elektr energiyasi iste’moli 787 076 GJni tashkil qilgan, ya’ni 2024-yilda Kompaniya energiya iste’moli umumiy tuzilmasida xarid qilinadigan elektr energiyasining ulushi 67,5 % ni tashkil qildi va energiya iste’molining asosiy qismini tashkil qiladi (statsionar va mobil manbalar uchun yoqilg‘i iste’moliga qiyosan). 2024-yilda “O‘zbektelekom” AK tomonidan iste’mol qilingan elektr energiyasi (xarid qilingan elektr energiyasi + QTEMdan elektr energiyasi) 808 500 GJni tashkil qildi, ularda QTEM ulushi 2,65 % bo‘ldi.

Энергопотребление и энергосбережение
Снижение энергопотребления является одним из приоритетных направлений повышения эффективности деятельности предприятия и важным элементом устойчивого развития. Внедрение энергосберегающих технологий позволяет не только существенно сократить затраты на электроэнергию, но и снизить нагрузку на окружающую среду за счёт уменьшения выбросов парниковых газов.
В этой связи Компания реализует комплекс мероприятий, направленных на оптимизацию использования энергоресурсов, модернизацию оборудования и повышение энергоэффективности производственных процессов.
В рамках мероприятий по сокращению потребления электроэнергии Компанией в 2024 году были достигнуты следующие результаты:
Мероприятия по сокращению потребления электроэнергии, шт.
Мероприятие План Факт
1 Установка датчиков движения на освещение 878 1 050
2 Модернизация газовых котлов 7 50
3 Внедрение автоматизированного устройства компенсации реактивной мощности (АУКРМ) 6 20
4 Отключение оборудования от энергосетей 384 420
Отдельное внимание уделяется повышению энергоэффективности. Одним из ключевых шагов стал переход на оптоволоконные технологии, которые существенно снижают энергопотребление благодаря меньшим потерям сигнала, меньшей потребности в усилении и охлаждении, а также более высокой пропускной способности по сравнению с медными линиями. АК «Узбектелеком» внедряет следующие технологии:
• SPC — повышение производительности мобильной сети и эффективности управления;
• 5G SA — независимая инфраструктура для сети 5G;
• VoLTE и VoWiFi — голосовая связь по LTE и Wi-Fi;
• IMS — мультимедийные системы для VoLTE и VoWiFi.
Новое DWDM оборудование соответствует рекомендациям МСЭ-Т, поддерживает функции CDC, Flex Spectrum и Gridless, обеспечивая гибкость и масштабируемость. Оборудование IP/MPLS отвечает стандартам ITU RFC5951 и поддерживает IPv6.
Общее энергопотребление Компании в 2024 году, судя по тенденциям, показывает рост потребления топлива для мобильных и стационарных источников, а также закупаемой электроэнергии, что связано с расширением производственных мощностей компании и увеличением автопарка и его интенсивности использования транспортных средств. Тем не менее, наблюдается стойкая тенденция по увеличению доли ВИЭ в компании за период 2022-2024 гг.
Потребление топлива из невозобновляемых источников резко сократилось.
• По сравнению с 2023 годом, потребление бензина в 2024 году выросло на 10,8% (с 1 314 140 л до 1 456 404 л).
• Потребление природного газа увеличилось на 13,4% (с 1 624 тыс. м3 до 1 842 тыс. м3).
• Использование дизельного топлива увеличилось на 182,4% (с 442 082 л до 1 248 402 л).
Снижение потребления природного газа и топлива в 2024 году можно объяснить рядом факторов. Во-первых, Компания с начала 2024 года реализует политику оптимизации эксплуатационных расходов, включая сокращение излишних передвижений и повышение энергоэффективности автопарка. Во-вторых, внедрение цифрового решения Telecom Car позволило установить строгий контроль за использованием служебного транспорта, выявлять и предотвращать несанкционированные поездки, что напрямую повлияло на снижение объемов потребляемого топлива.
Доля энергии от возобновляемых источников возрастает: в 2024 году объём потреблённой энергии из ВИЭ составил 5 951 тыс. кВт*ч, что на 30,1% выше, чем в 2023 году (4 573 тыс. кВт*ч), и почти в 1,75 раза выше, чем в 2022 году (3 409 тыс. кВт*ч). Рост объёмов выработки энергии из возобновляемых источников в 2024 году связан с дополнительной установкой солнечных электростанций суммарной мощностью 1128 кВт.
Закупка электроэнергии увеличивается. В 2024 году организация закупила 218 632 тыс. кВт электроэнергии, что на 25,8% больше, чем в 2023 году (173 737 тыс. кВт) и на 32,1% больше, чем в 2022 году (165 537 тыс. кВт). Увеличение связано с активным расширением и модернизацией телекоммуникационной сети Компании.
GRI 302-1
Потребление энергии внутри организации, ГДж
Показатель 2022 2023 2024 Изменение 2023-2024 гг., %
Общее потребление ТЭР: 45 257 153 532 340 423 122%
Стационарное сжигание: 45 257 39 323 170 507 334%
Природный газ 45 257 39 323 170 507 334%
Мобильное сжигание: 169 194 114 629 169 917 49%
Бензин 50 188 43 808 48 550 11%
Дизельное топливо 39 933 16 158 45 629 182%
Природный газ 67 733 54 243 61 533 13%
Пропан 11 341 421 14 204 3 278%
Потребление закупаемой тепловой и электрической энергии
Электроэнергия 595 933 625 457 787 076 25,8%
Тепловая энергия 21 892 15 121 18 634 23,2%
Потребление энергии из возобновляемых источников
Электроэнергия от ВИЭ 12 272 16 463 21 424 30,1%
Общее энергопотребление (топливо + покупная энергия) 844 549 810 993 1 167 557 44,0%
Динамика потребления топлива для мобильных и стационарных источников за период 2022–2024 гг. отличается: объемы потребления природного газа для стационарного сжигания и объемы потребления дизельного топлива для транспорта в 2024 году значительно возросли (на 334% и 182% соответственно) по сравнению с 2023 годом. Этим объясняется динамика энергопотребления организации за 2022-2024 гг.
Полный учет используемых энергоресурсов ведется в организации только с 2024 года и планируется дальнейшее совершенствование учета потребления энергоресурсов, чтобы получать полную исходную информацию и выставить базовую линию для сокращения потребления энергоресурсов и проведения полных расчетов выбросов ПГ Scope 1 и 2 для дальнейшей разработки программы декарбонизации организации.
Информация о проводимых работах АК «Узбектелеком» по установке и вводу в эксплуатацию объектов возобновляемых источников энергии (солнечных батарей, кВт) в 2024 году
Финансовые затраты на энергоресурсы
Компания с 2024 года проводит оптимизацию расходов на потребление топливно-энергетических систем для более экологического использования транспортных средств и приверженности к снижению выбросов ПГ. Также, Компания внедрила приложение Telecom car, которая контролирует поездки служебных автомобилей, устраняя несанкционированные поездки.
В 2024 году наблюдался рост затрат на электроэнергию на 101,9%, что связано с увеличением тарифов и объемов потребления. В то же время затраты на дизельное топливо снизились на 22,9%, что объясняется оптимизацией систем отопления и повышением энергоэффективности зданий.
Затраты на энергию, млн сумов с НДС
Тип топлива 2022 2023 2024
Электроэнергия 64 775 87 028 175 687
Тепловая энергия 729 576 995
Дизельное топливо 9 650 15 322 11 814
Бензин 9 890 12 230 11 831
Природный газ 778 938 2 017
Газ для автотранспорта 3 719 4 795 5 302
Всего: 85 822 116 094 207 646
GRI 302-3
Энергоемкость из расчета на выручку6
Показатель Единица измерения 2022 2023 2024
Общее потребление энергии ГДж 844 549 810 993 1 167 557
Удельное потребление энергии ГДж/млрд сумов 136 107 134
Выручка млрд сумов 6 220 7 548 8 712
6 Данные предоставлены на основании предварительной консолидированной финансовой отчетности. Компания имеет право уточнить финальные расчётные показатели до 31.08.2025 г.
TC-TL-130a.1
Общее количество потребленной Компанией электроэнергии в 2024 году составило 1 167 557 ГДж, из которых 16 062 ГДж приходилось на энергию, полученную из возобновляемых источников. Таким образом, доля возобновляемых источников энергии в общем объеме потребления составила 1,83% (21 424,3 ГДж). Потребление закупаемой электроэнергии от внешних источников в 2024 году составило 787 076 ГДж, то есть доля закупаемой электроэнергии в общей структуре потребления энергии Компании в 2024 году составила 67,5% и составляет основную часть энергопотребления (по сравнению с потреблением топлива для стационарных и мобильных источников). Общее количество потребленной электроэнергии АО «Узбектелеком» за 2024 год (закупаемая электроэнергия + электроэнергия от ВИЭ) составило 808 500 ГДж, из которой доля ВИЭ 2,65%.